Среда, 27 Декември 2017    PDF Печати Е-пошта
НЕПОКОР И ИСТРАЈ НА МАКЕДОНСКАТА ПЕСНА

SavoKostadinovski
Саво Костадиноски

(Минхен,10.1.1973)

О, ти наша славна македонска песно
со истрај вечен и во ропски векој
и покрај неизвесна иднина кревка
и покрај жешките болки во зборот
но надеждта не беше нежна ко тревка
ти стоеше високо на тронот на врв
ти немаше непреодни патишта пред тебе
ти храбра беше без никаков страв
од куршум смртен од огон и крв.

Биди горда песно на твојот народ
од колено на колено те чувал и те чува
ти си гласник во секој ден светол
а и во ноќта темна глува
песна си што оди по патот сончев
а тоа го знаеме  и го чувствуваме
штом во денот на срцето песната е сонце
сонце на кое гласно се радуваме
па затоа секој те чува во себе
и никој не дава ниту еден зрак
да згасне песно од тебе.
Ти си ни песна со непокор и истрај
македонска песна повечна од век
блиска песно на твојот народ
утеха во секое невреме и време
за душата страдна незаменлив лек
ти стражариш будно од душмани клети
верен си стражар пред целиот свет
ти ги чуваш песно јазикот и зборот
и нашиот македонски иднтитет.

 

 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.