Македонски легенди
Среда, 05 Мај 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Кераца Висулчева

 Кераца Висулчева

„Родена сум во Македонија, од дедовци и прадедовци Македонци и сакам да умрам во независна Република Македонија” – Кераца Висулчева

Повеќе...
 
Среда, 28 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Академик Томе Серафимовски

tome-serafimovskiНад 500 скулптури во траен материјал, бронза, мермер, оникс и дрво, или  250 одделни портрети, 170 актови, 100 минијатури и идејни решенија од областа на ситната пластика, 15 анималистички претстави, 10 торза и релјефи, 40-ина изведени споменици и спомен-обележја низ просторите на Република Македонија, на Балканот и во светот.

Повеќе...
 
Среда, 21 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Блаже Конески

Кај големиот човек немаше ништо случајно, се' беше испланирано; па дури испланира да умре осамен...

Блаже КонескиБлаже Конески е втемелувач и еден од кодификаторите на современиот Македонскиот литературен јазик- виден книжевен, културен и јавен работник: академик, поет, прозаист, есеист, литературен историчар, филолог и лингвист, преведувач и професор.

Повеќе...
 
Среда, 21 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЛАЗО ФИЛИПОВ - ЛАВСКИ

17103599ЛАЗО ФИЛИПОВ - ЛАВСКИ

Повеќе...
 
Среда, 14 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
БОРКА ТАЛЕСКИ - ЦРНИОТ
10972615
 
БОРКА ТАЛЕСКИ - ЦРНИОТ
 
Роден е на 19.07.1921 година во Прилеп, во семејството на Спасија и Петре Талески.
 
Повеќе...
 
Среда, 07 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Дончо Штипјанчето

Doncho_Shtip-240Андон Стојанов (Ерџелија, Светиниколско, 1867 - Ќустендил, Бугарија, 15 април 1931) познат како Доне Тошев или Дончо Штипјанчето бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и деец на Македонската револуционерна организација.

Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Ганчо Хаџи Панзов

19010 Ганчо Хаџи Панзов

Повеќе...
 
Среда, 24 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Живко Ангелушев

10981

Живко Ангелушев

Повеќе...
 
Среда, 17 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Тодор Ангеловски

1tos Тодор Ангеловски 

Повеќе...
 
Среда, 10 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Ичко Димитров

1icko Ичко Димитров

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

За локалните избори – и по нив

Како се наближуваат локалните избори и влегуваме во нивната претпоследна фаза, пред са...

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.