Македонски легенди
Среда, 14 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
БОРКА ТАЛЕСКИ - ЦРНИОТ
10972615
 
БОРКА ТАЛЕСКИ - ЦРНИОТ
 
Роден е на 19.07.1921 година во Прилеп, во семејството на Спасија и Петре Талески.
 
Повеќе...
 
Среда, 07 Април 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Дончо Штипјанчето

Doncho_Shtip-240Андон Стојанов (Ерџелија, Светиниколско, 1867 - Ќустендил, Бугарија, 15 април 1931) познат како Доне Тошев или Дончо Штипјанчето бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и деец на Македонската револуционерна организација.

Повеќе...
 
Среда, 31 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Ганчо Хаџи Панзов

19010 Ганчо Хаџи Панзов

Повеќе...
 
Среда, 24 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Живко Ангелушев

10981

Живко Ангелушев

Повеќе...
 
Среда, 17 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Тодор Ангеловски

1tos Тодор Ангеловски 

Повеќе...
 
Среда, 10 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Ичко Димитров

1icko Ичко Димитров

Повеќе...
 
Среда, 03 Март 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Маргарит Димица

1212345

Маргарит Димица

Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Богдан Поп Ѓорчев

1dejci Богдан Поп Ѓорчев

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Васил Попангелов

1vasiВасил Попангелов

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Лука Групчев

1luki Лука Групчев

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ нека ти е среќен 31-тиот роденден!

  ВМРО-ДПМНЕ прославува 31 години од основањето-(17.06.1990-2021 г.)  

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.