Среда, 23 Јуни 2021    PDF Печати Е-пошта
Христо Куслев

kusev

Христо Куслев (18. III 1877 _ 19. IX 1943) е македонски револуционер, струмички војвода на Внатрешната македонско-одринска револуционерна организација. Во Лешко, Џумаја, го засилил револуционерниот комитет и создал канал за пренесување оружје од Бугарија. Во февруари 1903 година станал војвода на Порој. Дејствувал во Струмичко на чело на мал одред, со кој во летото истата година учествувал во Илинденското востание. Разочатан од неуспехот на востанието тој го продолжил своето образованите во Виена каде што завршил стоматологија.

Христо Куслев е роден на 18 март 1877 година во Кукуш,, Неговиот татко бил трговец. Со основно образование се стеклнал во Кукуш, каде учел до трето одделение, а пото продолжил во гимназијата во Солун, каде во 1896 - 1897 година завршил VI одделение. Како ученик во Солун, тој се приклучил на Македонската револуционерна организација и бил покрстен од свештеникот Стамат Танчев.

Во 1897 година Куслев бил примен во военото училиште во Софија, но се откажал и со помош на Ѓотче Петров од 1898 година учителствувал во Лешко како параван за неговата револуционерна активност. Во Лешко го засилил револуционерниот комитет и создал канал за пренесување оружје од Бугарија.

Во 1899 година Христо Куслев завршил 7-мо одделение во Солунското средно училиште и потоа учителствувал во Долни Порој, Серско. Тој станал реонски раководител на Македонската револуционерна организација за Порој и основа револуционерни комитети во македонските села. Потоа Серскиот револуционерен комитет го испратил како учител во Цапарево и станал реонски началник на Каршијака.

Во септември 1901 година станал учител во Крушево, Егејска Македонија, но прогонуван од властите во ноември преминал во илегала. Од почетокот на 1902 година бил секретар во одредот на Атанас Тешовалиата во Неврокоп и Разлог. Преминал во Бугарија, а во јануари 1903 година повторно влегол во Македонија со четата на Гоце Делчев.

Во февруари 1903 година тој станал војвода на Порој. Дејствувал во Струмичко на чело на мал одред, со кој во летото истата година учествувал во Илинденското востание.

Разочатан од неуспехот на востанието тој се повлекол и го продолжил своето образованите. Во 1907 година дипломирал стоматологија во Виена. Потоа се населил во Подгорица, каде работел како стоматолог.

Христо Куслев починал на 19 септемвти 1943 година во Подгорица.

 

 

На прво место

Историја

News image

Повик за Илинденското востание

Повик за Илинденското востание

Иселеници

News image

ИСТОРИСКИОТ РАЗВОЈ НА „ИЛИНДЕНСКИТЕ ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ“ ВО ЉУБОЈНО (18)

Илинден е најголемиот ден на слободарскиот дух од сите ден...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОДНОСОТ НА АТИЊАНИТЕ, ТРАКИЈЦИТЕ И ДРУГИТЕ АНТИЧКИ НАРОДИ КОН МАКЕДОНЦИТЕ (21)

Она што започнало како интереси на Атина во егејското крајбрежје за да се заштити Ба...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.