Среда, 17 Февруари 2021    PDF Печати Е-пошта
Васил Попангелов

1vasiВасил Попангелов

Васил Попангелов (1861 –14/27. IX 1903) е македонски духовник и револуционер, учесник во Илинденското востание. Бил старешина на манастирот „Сите Свети“ во Долна Дебарца, член на ТМОРО од 1897 година и организатор на населението за време на Востанието во 1903 година. Во Илинденското востание предводел селска чета од село Лешани и загинал во борба за заштита на збегот над родното село.

Васил Попангелов е роден во 1861 година во село Лешани, во  областа Дебрца, во околината на Охрид. Следејќи ги стапките на својот татко поп Ангел, Васил станал духовно лице и старешина на манастирот „Сите Свети“ во Долна Дебарца.

Во 1897 година станал член на ТМОРО и бил прв од селото Лешани кмој пристапил на Македонската револуционерна организација. Воглавно соработувал со војводата Христо Узунов и во име на Организацијата, привлекол и заколнил пред евангелието и крстот многу луѓе од Дебарца.

Во 1901 година, во манастирот „Сите Свети“, поп Васил го организирал формирањето на првата вооружена чета во овој крај. Како водач на македонското револуционерно движење во Дебрца, тој бил и еден од организаторите на Илинденското востание во овј регион и претседател на Комисијата за обезбедување на потегот кон месноста Српница.

На 5 август 1903 година, поп Васил го осветил Охридското востаничко знаме кај селото Крилатица. На осветувањето присуствувале преставниците на Охридското горско начелство на чело со Христо Узунов, како и преставници на селата во Дебрца.

Турските власти биле запознати со револузионерните активности на поп Васил и турскиот аскер заради одмазада го запалил манастирот, убиле двајца манастирските слуги и го запалиле селото Лешани. Исто така, за време на востанието настрадала неговата мајка која била запалена од Турците во нивната кошара во местото Српница.

Свештеникот Васил Попангелов за време на Илинденското востанието раководел со збегот „Српница“. Тој загинал во битка на 27 септември 1903 година, на ден Крстовден (стар стил), во одбрана на збегот над неговото родно село  од нападот на многубројниот турски аскер.

За да го заплашат населението Турците ја отсекле главата на поп Васил и ја носеле низ негото родно село и другите села во Дебрца, а потоа му ја однеле на својот старешина, кој ги искарал, зошто жив не го фатиле.

Васил Попангелов првично бил закопан од месното население во својата кошара во месноста Српница, во која што била спалена и неговата мајка. Но, набрзо потоа, неговите мошти биле закопани во семјниот гроб, каде што бил закопан неговиот татко поп Ангел, близу манастирот „Сите Свети“.

 

На прво место

News image

СДСМ е истото старо транзиционо лице

Лукаревска која ги штити фирмите на Заеви, Николовски кој наместо криминал брка путер и Филипче ...

Историја

News image

Македонското знаме во традиционалната црвено жолта боја

  Традиционалната црвено-жолта боја постојано се сретнува во македонските симболи. По завршу...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ОБРАЗОВНИТЕ И ОПШТЕСТВЕНИТЕ КАДРИ ОД ЉУБОЈНО - ДЕЛ I (7)

За Љубојно се карактеристични едукативните процеси. Тоа ...

Култура и туризам

News image

На Каменот од Розета карактеристики на битолскиот говор

И античките Македонци, како битолчани денес, не ги членувале именките со гласот „т“ на крајот. Ова г...

Фељтон

News image

ШТО ПИШУВААТ ИСТОРИЧАРИТЕ НА ДЕЛА ЗА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (10)

Главната цел на делото (книгата “Венети, Првите градители на Европската заедница”)...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.