Среда, 15 Јануари 2020    PDF Печати Е-пошта
Вангел Тодоровски - Мајорот

VangelВангел Тодоровски - Мајорот

Вангел Наумов Тодоровски - Мајорот (1920 - 24. IV 1942) е македонски револуционер, комунист и народен херој. Бил активист на Урсовите синдикати, член на КПЈ од 1940 година и член на МК на СКОЈ во Битола. Поради комунистичката дејност, повеќе пати бил апсен. По фашистичката окупација на Македонија се илегализирал и работел во партиската техника на МК на КПЈ во Битола, а при еден обид од бугарските власти да ја откријат, го убил битолскиот областен полициски началник, по што, за да не падне во непријателски раце, се самоубил. Прогласен е за народен херој на Југославија  на 2. VII 1952 година.

Вангел Тодоровски е роден во 1920 година во Битола, во сиромашно занаетчиско семејство. По завршувањето на основното училиште учел фризерски занает. Како бербер, тој читал марксистичка литература и се истакнувал меѓу младите со своите револуционерни ставови. Тој станал активист на Урсовите синдикати и се истакнувал со својата работа, поради што бил назначен за секретар на подрачното друштво на фризерските работници и член на меѓуструковиот синдикален одбор.

Во 1940 годиниа Вангел Тодоровски стана член на Комунистичката партија на Југославија. Полицијата која од порано ја следела неговата работа го уапсила истата година. Иако  бил измачуван во полициската станица, тој не признал дека се занимава со револуционерна работа. По напуштањето на затворот тој ја продолжил партиската работа и станал член на Месниот комитет на СКОЈ во Битола.

По окупацијата на земјата во 1941 година, Вангел ја продолжил својата партиска работа, која имала за цел да се подготви народот за вооружено востание. Тој работел во групата која имала задача да собира и крие оружје, муниција и друг воен материјал, што остана по капитулацијата на југословенската армија.

Во есента 1941 година, бугарската окупаторска војска го повикала Вангел на отслужување на воениот рок. Меѓутоа, тој не сакал да му служи на окупаторот, па така, со одобрение на партијата, заминал во илегала и продолжил да работи на подготовките за формирање на партизански одред. Набрзо добил задача од Месниот комитет да работи со партиската техника.

Во април 1942 година, бугарската полиција успеала да го открие скривницата на партиската техника со која раководел Вангел. На 24 април 1942 година, кога влегле во скривницата заедно со окружниот шеф на полицијата, Вангел ги дочекал бугарските полицајци со револвер. Тој отворил оган врз нив и смртно го ранил началник на полицијата. При размената на оган, Вангел ранил уште еден полицаец, а кога видел дека не може да се пробие, тој се застрелал со својот последен куршум, за да не падне жив во рацете на непријателот.

По повод големиот македонски нациналниот празник Илинден, Вангел Тодоровски, познат под псевдонимот Мајорот, со Указ на Президиумот на Натодното собрание на Федералната Народна Република Југославија, на 2 август 1952 година бил прогласен за народен херој.

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ нека ти е среќен 31-тиот роденден!

  ВМРО-ДПМНЕ прославува 31 години од основањето-(17.06.1990-2021 г.)  

Историја

News image

Дописка за положбата на македонските патриоти во Горна Џумаја" во 1935 г.

Тихомир Каранфилов Политичкиот тероризам во Бугарија, кој владееше во триесетите години на минат...

Иселеници

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ЉУБОЈНО ПОСВЕТЕНИ НА ПИШАНИОТ ЗБОР - ДЕЛ I (12)

Текстовите во продолженија во порталот „Македонска нациј...

Култура и туризам

News image

По стапките на Месијата (3) Маслинова гора

Маслинова гора или Гетсиманска градина               Ма...

Фељтон

News image

КОИ БИЛЕ ВЕНЕТИТЕ ВО АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (15)

Според Пешиќ Венетите биле поморски и речни трговци, кои го рашириле писмото кон Етр...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.