Култура и туризам
Среда, 18 Март 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА (34)

47

ЕВРЕЈСКИОТ МЕМОРИЈАЛЕН ЦЕНТАР НА МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 18 Март 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Благој Механџиски – бизнисмен и донатор (12)

49

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ЛИЧНОСТИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ 

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА (33)

Flag-Pins-Macedonia-Israel

БЛИСКОСТА НА ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 11 Март 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Раде Силјан – поет, писател и плоден издавач (11)

28

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ЛИЧНОСТИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ЗАПОЧА ВЕЛИГДЕНСКИОТ ПОСТ, НАЈДОЛГИОТ И НАЈТЕЖОК МЕЃУ ПОСТИТЕ

321 

Постот значи не само откажување од мрсна и обилна храна туку и контрола на страстите, откажување од пијанства, веселби и радости. Светите отци постот го нарекуваат мајка на здравјето, а и современиот начин на исхрана сè повеќе му придава значење на постот, односно на откажувањето од храната од животинско потекло.

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
СТИПЕНДИИ ОД ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОФ“ ЗА СТУДЕНТИ НА УКИМ

987

Стипендии од по 1.000 евра годишно добија 31 студент од прв циклус студии на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, доделени од фондацијата „Атанас Близнакоф“ основана во 1977 година од еден од најголемите донатори од дијаспората.

Решенијата за стипендиите денеска им ги врачи ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски, а нив ги добиваат студенти со високи резултати во студирањето кои се во послаба материјално-финансиска состојба.

Од оваа година средствата се исплаќаат и од дивидендите и каматите од ослободените средства кои се на сметката што донаторот ја има во банка во Илиноис, САД, каде што во 2018 година се формираше сестринска фондација со што се ослободени 5 милиони американски долари кои од смртта на Близнакоф во 1998 стоеле блокирани во САД.

-Успеавме да ги одблокираме, така што сега и тие се дел од фондацијата. Ми претставува особено задоволство што успеавме да ги ослободиме средствата кои нашиот голем донатор Атанас Близнакоф ги имаше на сметката во Илиноис, со што се овозможи од оваа година, а и во иднина, бројот на стипендии за нашите студенти кои покажуваат одличен успех во студирањето, а имаат матерријално-фианансиски проблеми, да биде поголем, истакна ректорот Јанкуловски.

Од оваа година, како што рече, се зголемува и висината на месечниот надомест кој стипендистите ќе го добиваат во текот на десет месеци од учебната година, кој сега изнесува 6.000 денари месечно.

Стипендиите од Фондацијата се обезбедуваат исклучиво од камати, а сега и од дивиденди, додека главнината на средствата не се троши. Им се доделуваат на редовни студенти кои треба да бидат запишани најмалку во трет семестар, а Одборот на Фондацијата ги распределува средствата по распишан конкурс.

147

Иселеникот Атанас Близнакоф е роден во 1901 во костурското село Д’мбени. Во 1920 го напуштил родниот крај и заминал во САД каде што живеел и работел до 1976 кога се населил во Скопје и ја основал фондацијата. На настанот во Ректоратот на УКИМ денеска беше промовирана и монографија за Близнакоф од Славе Николовски-Катин, кој лично го познавал иселеникот и членува во неговата фондација. Рече дека Близнакоф во САД бил дел од МАНС – Македонско-американски народен сојуз, активен во поддршката на Македонија, а неговата фондација е прва и најголема од иселеник.

https://vesti.mk/read/article/https%3A%2F%2Fmakpress.mk%2FHome%2FPostDetails%3FPostId%3D331664

 
Среда, 04 Март 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА (32)

741

БИТОЛА - ЦЕНТАРОТ НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Според монографското дело „Израел и Македонија“ на Славе Катин, а во издание на Книгоиздателството „Македонска искра“, од Скопје и Фондација „Ѓорѓија –Џорџ Атанасоски“ од Прилеп,  2017, 1-376, (на англиски, македонски и хебрејски), авторовото патувањето во Израел беше дел од неговите посети на педесетина различни земји ширум  светот

Повеќе...
 
Среда, 04 Март 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Д-р Цане Мојаноски–афирматор на МПЦ-ОА (10)

654

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ЛИЧНОСТИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Понеделник, 02 Март 2020 10:41    PDF Печати Е-пошта
Велигденски пост

 

009

Постот значи не само откажување од мрсна и обилна храна туку и контрола на страстите, откажување од пијанства, веселби и радости. Светите отци постот го нарекуваат мајка на здравјето, а и современиот начин на исхрана се повеќе му придава значење на постот, односно на откажувањето од храната од животинско потекло.

 

Повеќе...
 
Среда, 26 Февруари 2020 02:18    PDF Печати Е-пошта
Д-р Виолета Ачкоска - познавач на македонската историја (9)

va1

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ЛИЧНОСТИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.