Култура и туризам
Среда, 20 Мај 2020 10:04    PDF Печати Е-пошта
„ПРЕСПАНСКА РАЗГЛЕДНИЦА“ – НОВО ДЕЛО НА СЛАВЕ КАТИН

8.1

Публикацијата „Преспанска разгледница“ на Славе Катин е издание на Книгоиздателството „Македонска искра“ од Скопје, а рецензенти се: публицистот Свето Стефановски и примариус д-р Методија Томевски. Таа е отпечатена на 420 страници и содржи педесеттина репортажи од доживувањата, активнотите, историските податоци, посетите, бројните културно историски настани и други текстови кои се однесуваат на родната Преспа на авторот

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОДРАМАТА „Т’ГА ЗА ЈУГ“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ

Donski111Александар ДОНСКИ

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2020 10:35    PDF Печати Е-пошта
ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (4)

7.6

КНИЖЕВНО - ПРЕВЕДУВАЧКОТО ДЕЛО НА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2020 10:26    PDF Печати Е-пошта
Д-р Танас Вражиновски – познат истражувач на македонското иселеништво (8)

7.3

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНЦИ ОД ЕГЕЈСКА И ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2020 09:20    PDF Печати Е-пошта
Нова книга: СУДБИНА ВО КРУГ ОД СЛАВИЦА РИСТЕСКА

7.2

Деновиве во издание на Литературното друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј излезе од печат книгата „Судбина во круг“ од Славица Ристеска.

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2020 09:12    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКА ИСТОРИСКА ПРИКАЗНА КАКО НАСТАНАЛ МАКЕДОНСКИОТ ПРАВОСЛАВЕН ДВОГЛАВ ОРЕЛ

6.9

Си било еднаш едно мудро дете, принц Македонец по име Александар, трет во кралскиот род на Македонците, син на кралот Филип Втори Македон, внук на кралот Аминта Трети. Тој бил многу љубопитен и уште како мал ја истражувал природата со неговиот учител Аристотел. Тие двајцата патувале во шумата на чудесиите. Таа се наоѓала кај Дојранското Езеро.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2020 13:00    PDF Печати Е-пошта
ЈАЗИКОТ - САМОСВЕСНА ФРЕКВЕНЦИЈА ПРОГРАМИРАНА ВО ПРИРОДНИ КОДОВИ

0010Проф. д-р Марија Емилија Кукубајска

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2020 10:00    PDF Печати Е-пошта
Ѓурѓовден

gjurgjovden-240Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како Ѓурѓовден се празнува на 6 мај според новиот (или на 23 април според стариот) календар. Тој се смета за најголем пролетен празник што го празнува не само христијанското туку и целото население во Македонија што од друга страна значи дека во неговата основа е празнувањето на природата, на разбудувањето на вегетацијата и на животот воопшто.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
Коле Манев – познат и признат македонски ликовен уметник и филмски творец (7)

3.7

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА МАКЕДОНЦИ ОД ЕГЕЈСКА И ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2020 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (3)

4.1

КОН ХАЗАРСКАТА МИСИЈА НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.