Култура и туризам
Среда, 15 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
СЕДУМ ГОДИНИ ОД УПОКОЈУВАЊЕТО НА МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ

2.2.6

Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил почина на 10 јуни 2013 годинаа, а бешероден како Никола Поповски на 23 јуни 1934 година во Царев Двор, РесенскоНеговите посмртни останки се погребани во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровце, Кумановско. Честосе вели дека личностите како митрополитот Kирил не умираат, тие остануваат за навек во нашите мисли и молитви

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ЉУБОВТА НА СВ. ПАВЛЕ КОН МАКЕДОНЦИТЕ

2.3.0

Св. Павле, икона од Андреј Рубљов, 1410 г.

Најтоплиот и најчувствителен мотиватор меѓу апостолите, Павле, им носел на Македонците уверување да не очајуваат кога се онеправдани, прогонувани и убивани, зашто Бог ќе им ги претвори трагедиите во триумф, бедата во богатство, болката во благослов, слабоста во слава, а поразот во победа. Тој тоа им го пишувал, а тие му верувале бидејќи го имале видено на дело влијанието на неговото учење во име на Бог Исус Христос.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛЕГАЦИЈА ОД МАКЕДОНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ - ДЕЛ II (13)

2.3.2

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ   

Преподобни оче Кириле,

Македонскиот народ дури пред четврт век, и тоа само во еден дел од својата сакана земја, се најде слободен. Оној народ на чиј јазик, со Божјата промисла, Ти ги преведе првите книги на словенски јазик и со словенско писмо, народот на Светиклиментовиот древен Охрид, каде пред повеќе од илјада години работеше и првиот Словенски народен универзитет, низ кој поминале преку 3.500 ученици, народот што има големи заслуги за просветата на сите словенски народи, ја имаше најтрагичната судбина последен да се ослободи и со својот литературен јазик последен да влезе во ризницата на светската култура и цивилизација.

Повеќе...
 
Среда, 15 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ПРИСТАНИШТЕТО АСОС ДО ИМЕТО НА МНОГУБОЖЕЧКИОТ БОГ ВААЛ (6)

2.3.5

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, зборовите, изразите, називите,  термините... кои се во „Библискиот речник“: од Асос - морското пристаниште во северозападна Мала Азија, до Ваал - господарот или власникот, многубожечкиот бог на растот и плодноста

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

lazaropoleЛазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во втората половина на 15 век. Ова подоцнежно споменување на селото, за разлика од другите соседни мијачки села, зборува за тоа дека селото е од понов датум.

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
СУДБИНАТА НА ПРВИТЕ УЧИЛИШТА НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ПОДВИС И ЉУБОЈНО

1ucilistaНие Македонците треба да се гордеме со Македонија – библиската земја на убавини, на мистерии и опстојувања, каде што нашите претци преживеале војни, глад, освојувачи, империи, а притоа ја зачувале волшебноста на својата татковина. Во исто време ние Македонците треба да се запрашаме  за некои работи што не сме ги направиле за идните македонски генерации

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛЕГАЦИЈА ОД МАКЕДОНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ - ДЕЛ I (12)

2.1.0

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ   

На приемот, Неговата Светост папата на црковната и државната делегација на Македонија и на македонскиот народ им упати една порака со следната содржина:

Повеќе...
 
Среда, 08 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ОД АНТИОХИЈА – ГЛАВНИОТ ГРАД НА СИРИЈА ДО ИМЕТО АСКЕНАЗ – ВНУКОТ НА ЈАФЕМ (5)

2.1.3

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, зборовите, изразите, називите,  термините... кои се во „Библискиот речник“: од Антиохија– главниот град на Сириа, до Аскеназ – внукот на Јафет

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
НАРОД, ЛУЃЕ БЕЗ ИСТОРИЈА

1marijaМарија Емилија Кукубајска

Повеќе...
 
Среда, 01 Јули 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ВТОРО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ ГРАД РИМ ВО 1970 ГОДИНА (11)

1.8.7

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.