Култура и туризам
Среда, 20 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ЗБОРОТ САБОТА, НА ЕВРЕЈСКИ ШАБАT-ОДМОР - ДО ИМЕТО НА СКАПОЦЕНИОТ КАМЕН СО СИНА БОЈА - САФИР (33)

1evr

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од зборот Сабота - ден за одмор, на еврејски шабат, до името Сафир - скапоцен камен со сина боја

Повеќе...
 
Среда, 20 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НАСВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ - ДЕЛ II (40)

1pokl

ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ ГРАД РИМ – 1990

Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
14 jануари, стара нова година

1stara-nova-godina

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година.

Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ИМЕТО РАВА – ЖИТЕЛКА НА ЈЕРИХОН - ДО ИМЕТО РАФ - ЧОВЕКОТ ШТО МУ ПОМОГНАЛ НА ИСУС ХРИСТОР (32)

1rava1

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од името Рава - жителка на Јерихон, блудница,до името Руф - син на Симон од Кирина, човекот што му помогнал на Исус Христос при носењето на крстот кон Голготата

Повеќе...
 
Среда, 13 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ВИСОКА МАКЕДОНСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ - ДЕЛ I (39)

1vis1

ДВАЕСЕТ И ВТОРОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИО ГРАД РИМ ВО 1990 ГОДИНА

Повеќе...
 
Среда, 06 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Зачувување на македонскот идентитет

narodni-nosii-180ФОЛКЛОРНИТЕ ОБИЧАИ, УСНИТЕ ПРЕДАНИЈА И НАРОДНОТО ТВОРЕШТВО ПРИДОНЕЛЕ ЗА ЗАЧУВУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКОТ ИДЕНТИТЕТ

Повеќе...
 
Среда, 06 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИ ДЕЛЕГАЦИИ НА ПОКЛОНЕНИЕ НА ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (38)

1maker

ДВАЕСЕТТО И ПРВО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Повеќе...
 
Среда, 06 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ТЕРМИНОТ ПРВОСВЕШТЕНИК – ДУХОВЕН ВОДАЧ – ДО ПСАЛМИ - КНИГА НА СЗ (31)

1prvos

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од терминот Првосвештеник - врховниот свештеник во еврејското свештенство, духовен водач и Божји претставник пред народот, до терминот Псалми - збирката од религиозни песни кои се пееле како химни при богослужењето и верското воспитување 

Повеќе...
 
Среда, 06 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Поп Атанац Аргинов православниот свештеник од Голо Брдо (1888, Себиште, Голо Брдо – 1974, Битола)

Повеќе...
 
Вторник, 05 Јануари 2021 09:50    PDF Печати Е-пошта
Свети Наум Охридски - Чудотворец

sveti_NaumСвети Наум Охридски - Чудотворец (5.I./23.XII)

Исцелител и просветител на македонскиот народ

(Именден празнуваат: Наум, Наумче, Науме, Наумка...)

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишан...

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.