Култура и туризам
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Идиличниот пејсаж на селото Гари и други села на Мијаците

selo-gari-180„Поради исклучително убавата географска местоположба и исклучително добрата расположеност, Гари е ретка комбинација на идиличен природен романтизам. Селото има повеќе од 180 куќи, повеќето со два или три ката, кои со својата масивна камена структура, изложени на југ и амфитеатрално симетрично распоредени, му даваат еден прекрасен пејзаж. Вечно шумната селска река под него, со кристална планинска вода, му дава уште поголем привлечен романтизам.“ -  пишува Георги Трајчевво својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941).

Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (35)

1jazik

Делото „Библиски речник”, чиј автори се м-р Петко Златески и Славе Николовски - Катин е прво дело од ваков вид на македонски јазик во издание на Библиското здружение на Република Македонија и на книгоиздателството  „Македонска искра” од Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ИТАЛИЈАНСКО - МАКЕДОНСКА ДУХОВНА И КУЛТУРНА СОРАБОТКА (42)

1ita

ДВАЕСЕТ И ЧЕТВРТОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТГРАД РИМ – 1992 ГОДИНА 

Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МИТРОПОЛИТОТ НАУМ - ВТОРИОТ МАКЕДОНСКИ ВЛАДИКА ПРЕД ОБНОВУВАЊЕТО НА МПЦ И ОСНОВОПОЛОЖНИК НА ПРВИТЕ МАКЕДОНСКИ ЦРКВИ ВО ИСЕЛЕНИШТВОТО

1mih

Кога се пишува за Македонската православна црква за духовно-црковното и националното обединување на Македонците во Македонија и во дијаспората, името и делото на митрополитот Наум, вториот македонски владика пред обновувањето на МПЦ и основоположник на првите македонски православни цркви во иселеништвото е тесно поврзано со тоа. 

Повеќе...
 
Среда, 27 Јануари 2021 09:59    PDF Печати Е-пошта
ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОДРАМАТА „ЧЕНТО“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ОД СИДНЕЈ

1chent

Во издание на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ и „Австралиско - македонскиот театар“ од Сиднеј, деновиве излезе од печат монодрамското дело „Ченто“(на македонски и на англиски јазик) од познатиот македонски иселеник, познат и признат поет, драматург, автор на седум стихозбирки, 5 монодрами и 13 драми,  М-р Душан Ристевски - Македон. Ова монодрамско дело е посветено на страдалникот за обединета Македонија -  Методија Андонов - Ченто

Повеќе...
 
Среда, 27 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
АРХИЕПИСКОПОТ АНГЕЛАРИЈ – ВТОРИОТ ПОГЛАВАР НА МПЦ

1ange

Архиепископот охридски и македонски г.г. Ангелариј (Цветко Крстески) беше втор поглавар на Македонската православна црква. Тој беше народен човек, харизматичен, несебично дарувеше христијанска љубов, умееше кај луѓето да влее надеж и доверба. Загина во сообраќајката, кога во службениот „Мерцедес“, во кој се возел архиепископот, удрила цистерна во Дреновската клисура

Повеќе...
 
Среда, 27 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД НАЗИВОТ СВАДБЕНА ОБЛЕКА - ДО МЕРКАТА ЗА ТЕЖИНА СИКАЛ (ШЕКЕЛ) (34)

1bibl

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од називот свадбена облека  која на секој од сватовите му се оставала на располагање и бил должен да ја облече, до изразот сикал (шекел) - на еврејски шекел - мери, стара вавилонска мерка за тежина

Повеќе...
 
Среда, 27 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ДЕЛО ПОСВЕТЕНО НА ПОКЛОНЕНИЈАТА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (41)

1poklon

ДВАЕСЕТ И ТРЕТОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ ГРАД РИМ – 1991 ГОДИНА

Повеќе...
 
Среда, 20 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Одење по невестата во Зубовце

svadba-zubovce-240Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосватот за забричување на зетот. На заминување ги прашува каков им е ќефот, дали да дојде уште еднаш да ги покани. Ако побараат да дојде по втор пат, тогаш деверот ќе ги кани и до трет пат.

Повеќе...
 
Среда, 20 Јануари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
КЛИМЕНТ - ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ МИТРОПОЛИТ И ПРВ ПРЕСПАНСКО – БИТОЛСКИ АРХИЕРЕЈ

1vladi 12

Митрополит Климент чие световно име пред хиротонијата за архиереј на MПЦ му беше Никола Трајков, е прв македонски митрополит преспанско-битолски, прв архијереј во Битола по обновувањето на Македонската православна црква и втор македонски архијереј потписник на соборската Одлука од 1967 година за обнова на афтокефалниот статус на Македонската православна црква (денес МПЦ - ОА).

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишан...

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.