Култура и туризам
Среда, 24 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ИЗРАЗОТ- ТЕЛО ХРИСТОВО – ДО ИМЕТО НА ВТОРИОТ СКАПОЦЕН КАМЕН - ТОПАЗ (38)

1017

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од изразот Тело Христово - според апостолот Павле црквата е Христовото Тело – до Топаз  вториот скапоцен камен во вториот ред на плочата што ја носел на градите Првосвештеникот

Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПОРАДИ БОЛЕСТ НА ПАПАТА ЈОВАН II ДВАЕСЕТ И ШЕСТОТО ПОКЛОНЕНИЕ ОДРЖАНО ВО СКРОМНИ РАМКИ (45)

1020

ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1994 ГОДИНА

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Скопска чаршија

skopska-carsija-240Поминувајќи по камениот мост на реката Вардар, се навлегува во стариот дел на градот Скопје. Во просторот од Даут-пашиниот амам до Битпазар, реката Серава на исток и црквата Св. Спас, односно џамијата на Мустафа Паша кон запад во тој дел е старата чаршија.

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД НАСЕЛБАТА ТАБЛИЦИ НА ЗАКОНОТ – ДО НАСЕЛБАТА ТЕЛ АВИВ (37)

1zamo

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од Таблици на Законот - камени плочи на кои се напишани Десетте Божји заповеди – до Тел Авив - брег на плимата; населба на еврејските изгнаници, на брегот на реката Кебара и во близина на Нипур

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ПОЧИТ НА РУСКИ И МАКЕДОНСКИ НАУЧНИЦИ КОН СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ (44)

1crk12

НАУЧНИ СОБИРИ ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИ И НЕГОВИТЕ УЧЕНИЦИ

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
АРХИЕПИСКОПОТ ГАВРИЛ – ТРЕТИОТПОГЛАВАР НА МПЦ-ОА

1gavr

Архиепископот охридски и македонски г.г. Гаврил (Ѓорѓи Милошев) беше трет поглавар на Македонската православна црква, учител, преведувач (прв ја преведе Библијата на македонски јазик), уредник во Државното книгоиздателство на Македонија и прв декан на Богословскиот факултет во Скопје.

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ГРАДОТ СИХЕМ ВО ЕФРЕМОВАТА ЗЕМЈА – ДО ОБЛАСТА СУР НА СИНАЈСКИОТ ПОЛУОСТРОВ (36)

1sihsen

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот речник“, преку имињата, зборовите, изразите, називите,  лексикографските термини...: од Сихем, ханаански град во ридестиот дел на Ефремовата земја до Сур - област близу до египетската граница на врвот на Синајскиот Полуостров

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИ ДЕЛЕГАЦИИ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (43)

1904

ДВАЕСЕТ И ПЕТТОТО ПОКЛОНЕНИЕ ВО ВЕЧНИОТ РИМ – 1993 ГОДИНА

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
МИТРОПОЛИТОТ МЕТОДИЈ Е ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ВЛАДИКА ОД ОБНОВЕНАТА МПЦ

1907

Митрополитот Методиј е еден од столбовите на акциите организирани и реализирани во битката за самостојна Македонска православна црква. Тој е првиот македонски владика од обновената МПЦ. Во 1959 бил произведен во протојерејски чин се’ до замонашувањето и изборот за Велички епископ на 12/13. III 1966, во Соборниот храм „Св. Благовештение“ во родниот град Прилеп. Во јули 1967 година бил избран и востоличен за архијереј на Дебарско-кичевската епархија што ја управувал до крајот на животот 

Повеќе...
 
Среда, 03 Февруари 2021 02:00    PDF Печати Е-пошта
Свети Апостол Павле и Македонија

sv-pavle-180Своето прво патување надвор од Азија, Светиот Апостол Павле го направил во Македонија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишан...

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.