Култура и туризам
Среда, 02 Септември 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ДОСТОЈНА ПОЧИТ НА ДРЖАВНАТА И ЦРКОВНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА НА ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (20)

1dos

ОСМО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Повеќе...
 
Петок, 28 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА-ПРАЗНИК НА МАЈКАТА НА ЖИВОТОТ

1bogor

ЗА МНОГУ ГОДИНИ

Повеќе...
 
Среда, 26 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ЗБОРОТ ЕЛ – БОГ, ДО ХРИСТИЈАНИНОТ ЕРАСТ КОЈ ПАТУВАЛ ВО МАКЕДОНИЈА (12)

1el

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе ги

претставиме имињата, зборовите, изразите, називите,  термините...

кои се во „Библискиот речник“: од зборот Ел – кој има значење на Бог

во древните семитски јазиц,и до христијанинот Ераст – кој како

помошник на апостол Павле со Тимотеј патувал во Македонија

Повеќе...
 
Среда, 26 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКА ЦРКОВНА ДЕЛЕГАЦИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО 1975 ГОДИНА (19)

1kir 2kir

СЕДМО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Повеќе...
 
Среда, 19 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
19 АВГУСТ Е ПРАЗНИКОТ ПРЕОБРАЖЕНИЕ ГОСПОДОВО. ЗА МНОГУ ГОДИНИ!

1PG

19/6 VIII. ПРЕОБРАЖЕНИЕ НА ГОСПОД, ИСУС ХРИСТОС

БЛАГОСЛОВУВАЊЕ НА ПЛОДОВИТЕ КАКО БЛАГОДАРНОСТ КОН БОГА

Празникот Преображение Господово спаѓа во големите празници што ги празнува Светата Христова црква, но тој и со поголемиот број обичаи и верувања има значајно место во животот на нашиот народ, така што во целокупното празнување на овој празник следиме повеќе слоеви на народната култура.

Повеќе...
 
Среда, 19 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ НА 24 МАЈ 1974 ГОДИНА (18)

3.3.2

ШЕСТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

И во 1974 година прекрасниот Рим, тој вечен град, како многумина го нарекуваат, беше место каде се презентираше дел од македонската култура. И сето тоа по повод традиционалните денови на културата од Македонија посветени на македонските и словенски просветители свети Кирил и Методиј Солунски.

Повеќе...
 
Среда, 19 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ПРВАТА ЖЕНА ЕВА ДО ПЕТНАЕСЕТТАТА ЕЗДРИНА КНИГА (11)

3.3.5

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, зборовите, изразите, називите,  термините... кои се во „Библискиот речник“: од Ева - името на првата жена, до Еклизијаст - проповедник, односно една од старозаветните книги

Повеќе...
 
Среда, 12 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

3.0.5

 

3.0.7

Оливера Петрова-Јовановска

Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, излезе од печат првата зборка поезија под наслов „Неостварена љубов“ од Оливера Петрова-Јовановска. Оливера е родена во Битола на 21 јули 1970 година. Од 1986 година живее во Мелбурн, Австралија. Уште од најмладите години пројавува љубов кон пишаниот збор и на единаесетгодишна возраст ја објавува првата лична творба во „Битолски весник“, а потоа нејзини творби се објавуваат во разни детски списанија. Истовремено јавно настапува со свои творби на разни приредби.  Пред завршување на средното образование се иселува во Австралија каде работи во администрација и се здобива со диплома за бизнис-менаџмент. 

Повеќе...
 
Среда, 12 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
МАНИФЕСТАЦИЈАТАТА „ДЕНОВИ НА МАКЕДМАНИФЕСТАЦИЈАТАТА „ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА КУЛТУРА“ ВО РИМ (17) ОНСКАТА КУЛТУРА“ ВО РИМ (17)

3.0.8

ПЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Традициионалната манифестација ,Денови на македонската култура" што по четврти пат се одржа од 24 до 30 мај1973 година, во Рим и годинава беше во знакот на оддавање почит на кирилометодиевското дело, со одржување молебен на гробот на свети Кирил Солунски.

Повеќе...
 
Среда, 12 Август 2020 01:00    PDF Печати Е-пошта
ОД ВОЗЉУБЕНИОТ ДАВИД ДО ТЕРМИНОТ ЃАКОН - ПОМАГАТЕЛОТ ВО ЦРКОВНАТА ДЕЈНОСТ(10)

3.1.1

Во ова продолжение за читателите на  порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, зборовите, изразите, називите,  термините... кои се во „Библискиот речник“: од името Давид – возљубен, или според вавилонскиот јазик главатар, до терминот Ѓакон - помагатели во црковната дејност кои во раната црква биле седум на број 

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.