Среда, 27 Октомври 2021    PDF Печати Е-пошта
За потеклото на името на селото Зубовце

Но, дали тоа било баш така?

Од каде пак зборот `зуб`?

Секој кој бил на местото каде било старото Зубовце, значи-Пилигринци, знае дека оттаму не може да се види ништо што на нашите предци би им личело на ЗУБ, таму каде што е денешното Зубовце.

Потоа, што е најважно и ден денес Зубовчани не велат: зуб ниту заб туку з’б, не велат рука, ниту рака туку р’кa, не велат ниту пут, ниту пат туку п’т, маж – м’ж, сонце-с’нце, тапан-т’пан итн.

Па да тргнеме оттаму, јасно произлегува дека името на селото Зубовце не може во никој случај да потекнува од некаков ЗУБ.

Според горенаведеното, побргу селото ќе го нарекле: Забовце или поправилно З’бовце, но не е ниту едното, ниту другото... Туку...

Според мое мислење и според мојата анализа за етимологијата на името селото Зубовце, се осмелувам да го речам следното:

Во дамнешно турско, нашите предци биле принудени да се преселат на нова локација, како крајна мерка, заради честите пљачкосувања и невољи од арамиите. Во непосредна близина на селото поминувал т.н

Алабачки пат по кој се мотале најразлични арамии кои не само што им ја краделе стоката, туку им ги краделе и децата! И најверојатно, нашите предци барале побезбедна и посигурна локација, место за своето село.

Изборот паднал: Ене, онаму... Во подножјето на Шар планина, таму каде што има две реки, Голема и Мала река, кои тогаш биле доволно богати со вода, толку потребна за животот на селото.

И тогаш, најверојатно, ги употребувале следните зборови, објаснувајќи и убедувајќи се меѓусебно:

Да се преселиме таму во подножјето на планинана и таму сигурно ќе биде побезбедно, поубоо, за убоо=зубоо... Зубовце. (Зубоо-како што и денес се зборува во селото)

Тука може да се додаде, дека името Зубовце може да е составено и од: Зубоо+овци=Зубовци.

Имено, јас пронајдов две надгробни плочи во црквата Св.Марена во с. Зубовце, кои потекнуваат од 1903 година, каде селото е напишано: Зубовци, што укажува на фактот дека и до скоро минато Зубовчани биле големи одгледувачи на разна стока како и на овци.
Имам лично искуство на што и јас се сеќавам на тоа...

Поткрепа на ова наоѓам и во името на маалото Фичуровце чие потекло доаѓа од зборот Фичур (главен помошник на бачот при правење на сирење и кашкавал).

Значи, во основа на името на селото Зубовце се наоѓа зборот Зубоо-за убавина,  што значи Зубовце од секогаш било убавина и останало убавина!

Витко Огњаноски
(По кажување на Академски сликар и истражувач Александар В. Настески)

 

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.