Среда, 27 Октомври 2021   
Лаги, притисоци и закани се одлика на оваа власт

1ab Свекрва 

Во недела со пенкало во рака да ставиме крај на расипничката и антимакедонска политика на СДС.

24259

Во Недела гласајте за кандидатите за градоначалници предложени од ВМРО-ДПМНЕ заокружувајќи го Брјот 7,  

2462

За Општина Карпош нашиот долгогодишен и верен коалиционен партнер Стевче Јакимовски заокружувајќи го бројот 1,

2431naj

За градоначалник на Скопје за Данела Арсовска заокружувајќи го Бројот 82.

СДСМ и ДУИ пред тежок изборен пораз на Локалните избори 2021 !!!?

Во првиот круг на седмите Локални избори 2021 народот го направи првиот чекор во рушење на хибридниот режим на Зоран Заев. Опозицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ ја победи коалицијата на власт СДСМ и ДУИ со 2:1.

ВМРО ДПМНЕ победи во 22 општини, а СДСМ во 9 и ДУИ во 3 општини. Останаа уште 44 општини каде победникот ќе се бара во вториот круг во недела на 31 октомври, а во 2 општини ќе се повтори целата изборна постапка.    

Политиката исполнета со лаги, неисполнети ветувања и непочитување на вољата на народот, политиката на уцени и заплашувања од страна на СДСМ и ДУИ доби жолт картон во првиот круг на Локалните избори 2021, а црвениот треба да го добие во вториот круг кога треба да падне одлука кој ќе ги води останатите општини. Најголемата битка ќе се води во поважните градови како Скопје, Битола, Охрид, Куманово, Тетово, Гостивар, Кичево и Струга.

Резултатите од првиот изборен круг покажаа дека мнозинството од народот сака промени и дека својата иднина ја гледа со опозицијата. Согледувајќи дека на овие локални избори ќе доживеаат тежок изборен пораз кој ќе влијаа и врз централната власт челниците на СДСМ и ДУИ започнаа повторно со ветувања, закани и  заплашувања.

Како и пред секои избори и овој пат таргет на власта се гласачкото тело во администрацијата чија бројка е над 131.000 и пензионерите чија бројка е околу 327.000. Премиерот Зоран Заев се обидува нив да ги придобие со ветување за зголемување на плати и пензии. Односно дека од 1 јануари минимална плата би била 18.000 денари, а пензиите секој 1 јануар и секој 1 јули ќе растат согласно просечните плати.  

Во нормални услови ветувањето за зголемување на минималните плати може да го излаже гласачкото тело, но во услови кога пред себе имате човек кој ретко кога ја говори вистината, потоа кога имате пандемија и енергетска криза пред вратите, народот не е наивен и е свесен дека тоа тешко може овие ветувања да се исполнат и дека тоа ќе биде уште една неисполнето предизборно ветување. Од друга страна ниту усогласувањето на пензиите не им ја гарантира на пензионерите основната материјална и социјална сигурност, туку само покачување на пензиите сразмерно со порастот на просечната плата може да ги ублажи последиците, што исто така е тешко да се поверува дека оваа влада може да го испорача во овој момент.

Лаги, притисоци и закани се одлика на оваа власт.

Тоа го покажува и случајот со актуелниот градоначалник и кандидат за нов мандат во Куманово Максим Димитриевски. Тој неодамна објави дека неговото возило било следено, а потоа запрено од полициски службеник и спроведено на вонреден технички преглед.

За опозицијата ова е уште еден пример на притисоци и закани со кои се служи режимот на Заев за да ги сочува позициите.

Ваквото однесување очигледно е постапка на очајник кој гледа дека во вториот круг неговите градоначалници ќе изгубат и тој ќе добие црвен картон на локално ниво. Но, Заев се надева дека во последен момент може нешто да извлече со помош на меѓународната заедница. Поради тоа тој се обидува што побргу да го испорача она што го ветил на Бугарија. Меѓутоа на тој пат на распродажбата на македонскиот идентитет барем за кратко му застана историчарот Ванчо Ѓорѓиев кој поднесе оставка во Комисијата за историски и за образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија. Поради оставката, како што пренесуваат медиумите, тој бил изложен на закани  од висок функционер на МНР.

Тоа е всушност стилот на владеењето на СДСМ од моментот на доаѓањето на власт. Имено сите што им беа на патот за распродажбата на националните интереси преку судството беа изложени на политички прогон. Сепак народот кој тој го нарече најголемо зло тоа го виде, се ослободи од стравот и на локалните избори на сегашната власт и даде жолт картон.

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е прочитан од народот и полека но сигурно доаѓа крајот на неговото владеење. Но за да се спречи распродажбата на националните интереси на Бугарија, да се дојде до промени и подобра иднина потребно е македонскиот народ и сите граѓани на оааа парче напатена македонска земја мора да се обединат и на 31 октомври 2021 година масовно да излезат на локалните избори народот за да му дадат црвен картон за режимот на Заев. Тоа ќе биде увертира за предвремени парламентарни избори по кој тој и неговата клика дефинитивно ќе замине во историјата.

 

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.