Среда, 28 Јули 2021   
МАКЕДОНИЈА – НИ КАИН НИ ДАН-АЈЦИ НЕМА ДА ЈА КАМЕНУВААТ, ЗАКОПУВААТ ...

11903  1gra12 1

Плакат за првото Културно востание во Крушево, 2009

Македонското сонце од Кутлеш е знак на монети, штитови и кралски регалии користено од македонскиот крал Филип II, неговиот син Александар III Македонски и другите македонски кралеви. Со тоа сонце на моќ ги покориле и елинските градови и освоиле најмоќни царства на три континенти. Сонцето е заштитен симбол и во блиско источните цивилизации (Месопотамија, пред 4500 години) со култно значење кон небесните тела, сонцето и најсветлата ѕвезда Деница. Грчките-елински племиња, докажани како пиратски плагијатори низ историјата на културите, немаат ексклузивно право сонцето да го сметаат за сопственост на нивната раса.Според антички елински и римски автори, Македонците и Елините не само што не биле ист народ, туку припаѓале и на различни раси, па сите опишуваат посебна елинска и македонска раса (Ариан, грчки историчар, книга 2, Битката на Исус, стр. 119 / Diodorus Siculus 18.37.3-4.). Истaтата поделба на македонска и елинска раса се среќава и кај римските историчари (Titus Livius. книга XXXI, стр. 44).

Книжевна инспирација во серијата И КАМЕНОТ ЗБОРУВА од Марија Емилија Кукубајска, писател и професор по историја на англо-американска цивилизација и литература, е Старомакедонското писмо и јазик, Димотикон, зачувано на Каменот од Розета. Тоа е официјално употребувано во периодот на владеење на Птоломеј V и неговата Македонска династија во Египет. Следејќи ја космополитската традиција и високите македонски етички закони за почит кон различните народи и култури, изразени кај Александар III Македонски, Фараонската Наредба на Каменот од Розета e напишана и на хиероглифското писмо на Египет, како и на писмото на етничката група Данајци во Египет. Спрема историски и библиски извори се претпоставува дека Данајците се дел од проколнатото племе Дан, протерано од Блискиот Исток. Современите истражувања во светот веќе вршат интензивни ревизии на автентичноста на митолошките и историските корени на хеленските племиња. Тоа особено се однесува на афро-азиското хибридно потекло на „елинските племиња“, и покрај наметнатиот конструкт дека „Грчката“ е основа на Европската култура (18-19 в.). Во не-реално време на т.н. глобално мултикултурно изедначување и бришење на историчноста, сепак се случува една парадоксално зголемена потреба од преиспитување на посебноста на културите и јазиците. Тоа би требало да е во прилог на непроценливо драгоцените особености на народите кои се бескрупулозно дисквалификувани од нивното заедничко место под сонцето околу кое се движи планетарниот свет. На планетата на луѓето, би било апсурд загрозените врсти на животни и растенија да имаат приоритетна заштита наспроти културната антропологија и археологија на народите и јазиците кои го граделе тој свет. 

1gra12 1

Дел 5. Буквата З. Реден број 116 - 136 од дешифрирањето на Бошевски и Тентов. 

Зборови од буквата З. Се читаат од десно кон лево.

116.  еЗ…  Зе. Ѕе. Младо сонце, прастаро, оро кружно вие. Сончев пламен на земјен камен - наше име реже,

117. оТеЗ ... ЗеТо. Младото сонце уменува: Македонски зет. Божествен. Светлино татковинска - множи се.   

118. ееЗ ... Зее. Ѕемнее ладна месечева пустинска студ. Но, твојот камен темелник и тогаш тлее – живот.

119. ееЗь­ЈаН ... Најсветла Владетелке од Македонски фараони. Ти’ се поклонуваме. Од тирани не’ браниш.

120. оЈаНееСИаНееЗьЈаН... Најсончева. Убавице позаносна од копирани Афро-Дити, Венери, вени камени,

121. НееЗ ... Ладна, неверна убавина на лажни уметности. Hell-култура - мајсторите на измамата ја крадеа.

122. НееЗаН ... Не е ладна владетелката Македонска - срце топлокрвно. Ум темелен, природен, јасен, Божји. 

123. НееЗаН ... На ладна светлина – во темни времиња, темни крадци грабаа, препишуваа, не’ преиначуваа...

124. АееЗаН ... a подоцна наредуваа светот да ги нарекува Ѕверка на Златно Доба. Златно Теле Преродено. 

125. оМАееЗаН ... Се нарекувате             Македонци, насекаде, и во ваша стара Македонија, татковина без робови.

126. Ве називаат Македонците што ослободуваат туѓи земји од бездушни душмани на слободата и мирот.

127. Ве нарекуваме Македонски верни гени од Вергина. Наследници: Птолемеи - од југ и север мироносци  

128. оБееЗаН ... На младото сонце Александар - душа света, со вас наследниците. Не робови на ТриоДионис.

129. ИоТоЛаП оБееЗаН ... Палатите на светиот млад дух – ваши се. А племето на Дан проколнато останува. 

1gra12 2

130. аЦНоБееЗаН ... На децата, жители на младото-старо Мемфис сонце, Александар е наш македонски Дар.    

131. уЊоГооВееЗаН ... Ја нарекуваат неа Видовита Правда: „Од скитници крадци, изрод: нема верен народ“. 

132. оМееЗ ... Зимо. Зимата не одзема пламен ни во пеколни предавници... Но, јас, вие - татко да одмаздиме.

133. иШеВаН ееЗ ... Ладна светлина каменорезецот мачно везе: Данајците со Veratrum album ни’ отруја Цар.

134. Л ееЗ ... Уште и се однесуваат како борци за правда, тие, платениците. Туѓото го јадат, свое не делат...    

135. еН НееЗ аН ... и На ладна светлина, топлина најчовечна е Македонската. Од Каран КРуНа до Илинден...  

1gra12 3

1Marija Emilija Kukubajska Марија Емилија Кукубајска

 

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.