Историја
Среда, 03 Март 2021 02:00   
Родољуб Славин „намерност или грешка“: Македонската емиграција може да придонесе за афирмирањето на републиката во сите сфери

emigracija„...Дека пророштвото на Солунски има далековидство никако не можеш да му откажеш на овој славен стар ветеран, но за жал Македонија раѓала и сорта на Лигушевци и сорта на послушници и се освестуваме тогаш кога времето е веќе изгубено, дека не е уште касно. Зошто сево ова?

Повеќе...
 
Среда, 03 Март 2021 02:00   
ДОЗВОЛА ЃОРЃИЈА ПУЛЕВСКИ ДА СОБЕРЕ ЧЕТА БОРЦИ И ДА СЕ БОРИ НА СТРАНАТА НА РУСКАТА АРМИЈА ВО РУСКО-ТУРСКАТА ВОЈНА
255px-Georgi Pulevski
 
ДОЗВОЛА ЃОРЃИЈА ПУЛЕВСКИ ДА СОБЕРЕ  ЧЕТА БОРЦИ И ДА СЕ БОРИ НА СТРАНАТА НА РУСКАТА АРМИЈА ВО РУСКО-ТУРСКАТА ВОЈНА
 
( 31 август 1877 год.)
 
Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2021 02:00   
Иселување на македонците во прекуокеанските земји

iselenici-usa-240Треба да се спомене и фактот дека меѓу двете светски војни од Егејска Македонија поради големата тортура врз македонскиот народ се појави иселување и во прекуокеанските земји.

Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2021 02:00   
Контроверзите околу националниот идентитет во XIX век и потоа

kontroverziite-okolu-nacionalniot-identitet-240“Eдвам се ослободихме от Грците, сега пак шопје ли да станеме!!!”

Повеќе...
 
Среда, 24 Февруари 2021 02:00   
Стрoгo сe зaбранува употребата на МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

strogo-se-zabranuva-upotreba-na-makedonski-jazik-240Уште една ВИСТИНА за неправдите и угнетувањата врз МАКЕДОНЦИТЕ од страна на Грција!

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00   
Никому да не му се дозвоили да премине од Албанија во Румелија

fermanФЕРМАН НА ТУРСКИОТ СУЛТАН СО КОЈ ЗАБРАНУВА ПРЕМИНУВАЊЕ НА ЛИЦА БЕЗ ИСПРАВИ ОД АЛБАНИЈА ВО РУМЕЛИЈА (МАКЕДОНИЈА)

(Крај на јули 1800 година)

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00   
Пред 4000 години п.н.е. веќе го мереле времето

kokino-240Мегалитската опсерваторија Кокино се наоѓа во североисточниот дел на Мекедонија, во близина на границата со Србија (попрецизно: географска ширина 42° 15' 47'', географска должина 21° 57' 32''). Таа се наоѓа во атарот на селото Кокино, на границата со селото Арбанашко. Целиот регион денес е ретко населен, така што во десетината околни села живеат помалку од 1.000 жители.

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00   
Извадок од книгата на полскиот автор Бартоломеј Папроцки, од 1599 година

Izvadok-od-knigata-na-polskiot-avtor-240Извадок и превод од латински на руски

Повеќе...
 
Среда, 17 Февруари 2021 02:00   
Еге - Древнaта македонска престолнина

ege240Еге бил еден од значајните и поголеми градови во времето на ДРЕВНА Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 10 Февруари 2021 02:00   
Голи Оток - Хрватски остров во Јадранско Море

goli-otok-180Има површина од околу 4,7 км² и е лоциран источно од полуостровот Истра во Велебитскиот канал, помеѓу островите Раб, Св. Гргур и Првиќ. Островот не е погоден за живот и сè до најново време не бил ненаселен.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.