Историја
Среда, 28 Јули 2021 02:00   
Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

1.2.7

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Повеќе...
 
Среда, 28 Јули 2021 02:00   
ИЛИНДЕН – СОНЦЕТО ВО ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

2.7.1

Илинден е запишан со крупни позлатени букви во календарот на македонскиот народ во етничка Македонија и кај македонските иселени ширум светот. Илинден 1903 година е највисок револуционерен врв на борбата што ја водел македонскиот народ за соборување на султанската тиранија. Тој беше патоказ во национално-револуционерната борба на македонскиот народ и другите народи кои живееле во тогашна етничка Македонија за слобода и независност.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јули 2021 02:00   
Југословенски нацрт на заедничка изјава меѓу Јосип Броз Тито и Тодор Живков

JBT-TZ-160“Претседателот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија и претседател на Сојузот на комунистите на Југославија, Јосип Броз Тито и првиот секретар на Централниот комитет на Бугарската комунистичка партија и претседател на Државниот совет на Народна Република Бугарија, Тодор Живков во атмосфера на пријателство, заемно уважување, разбирање и отвореност извршија, заедно со своите сора-ботници, широка размена на мислења за сите прашања од интерес за двете земји.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јули 2021 02:00   
Бугарското списание „Читалиште“ печатено во Цариград од 1870 до 1875 година

citaliste-240Еве што може да се најде во бугарското списание „Читалиште“ печатено во Цариград од 1870 до 1875 година.

Повеќе...
 
Среда, 21 Јули 2021 02:00   
МАКЕДОНСКА ИСТОРИСКА ПРИКАЗНА КАКО НАСТАНАЛ МАКЕДОНСКИОТ ПРАВОСЛАВЕН ДВОГЛАВ ОРЕЛ

6.9

Си било еднаш едно мудро дете, принц Македонец по име Александар, трет во кралскиот род на Македонците, син на кралот Филип Втори Македон, внук на кралот Аминта Трети. Тој бил многу љубопитен и уште како мал ја истражувал природата со неговиот учител Аристотел. Тие двајцата патувале во шумата на чудесиите. Таа се наоѓала кај Дојранското Езеро.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00   
ВМРО за време на Илинденското востание

mariovska-ceta-240Како што и било определено, востанието почнало на 2 август 1903 година, на ден Илинден. Тоа се проширило на најголемиот дел од Македонија, но со најсилен интензитет се изразило во Битолскиот револуционерен округ. Согласно плановите за дејство на горските штабови, востаничките единици ги напаѓале воените објекти и силите на турската регуларна армија и на башибозукот во сите реони на востаничката територија.

Повеќе...
 
Среда, 14 Јули 2021 02:00   
Повик за Илинденското востанието

Ilinden-Preobrazhenie-proclamation

Повик за Илинденското востанието

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
Скопскиот конгрес на Скопскиот револуционерен округ

lozariСкопскиот конгрес на Скопскиот револуционерен округ ги разгледал главните прашања кои во целина се однесувале на Македонската револуционерна организација. Овој Конгрес е еден од низата окружни конгреси, а на него се потврдил појавениот сепаратизам на Скопскиот револуционерен округ.

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
Медицината низ македонските цркви и манастири

bogovi-olimp-240Ако се направи еден историски преглед за сите ископини од древноста во Македонија, ќе се согледаат штетите и ограбувањата. Тој македонски Елдорадо ги собирал на нашиве простори сите шарлатани, бараби, еретици, злочинци и луѓе

Повеќе...
 
Среда, 07 Јули 2021 02:00   
Александар бил и лекар

makedonska-drevna-medicina-180На малкумина им е познато дека Александар Македонски бил и лекар! „Ми се чини дека и љубовта кон медицината на Александар му ја внушил Аристотел. Александар не само што ја сакал медицината, туку и им укажувал помош на своите болни другари, одредувајќи им лекување и начин на живеење, како што тоа може да се види од неговите писма. Тој по природа ја сакал науката и бил љубопитен” (цитат од Плутарх, Споредбени животописи - Александар, 8). Александар бил ранет најмалку 10 пати, а при најтешката рана, пробиени гради

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.