Историја
Среда, 28 Август 2013 03:03   
Миграционите движења во текот на Првата светска војна

migraciiОвој процес на иселување од Егејска Македонија, како и започнатиот процес на конолизирање со емиграцијата од Кавказ и други области, се прекина поради настанатата ситуација...

Повеќе...
 
Среда, 28 Август 2013 02:59   
Лизимах (360 п.н.е. – 281 п.н.е.)

lizamah-240Лизимах бил Македонски офицер и „наследник“ (дијадох) на Александар Македонски, подоцна и крал (306 п.н.е.) на Тракија и Мала Азија.

Повеќе...
 
Среда, 21 Август 2013 03:04   
Составот и карактерот на Карнегиевата Комисија

komisija240

Во почетокот д`Естурнел наведува кој се` е консултиран од останатите членови на Фондацијата при испраќањето на Поткомитетот, како и неговото составување. Но составувањето најблаго речено е очајно.

Повеќе...
 
Среда, 21 Август 2013 03:03   
Потекло на двете Балкански војни - Карнегиева Комисија

komisija240- Оваа Глава, ја почнува Милјуков, со историски осврт за Балканот, при што како вели не сака да навлегува во разгледување на националното прашање на Балканските народи зашто веќе имало литература (?!).

Повеќе...
 
Среда, 21 Август 2013 03:02   
Историски погледи за Илинденското востание

bugarski-pogledi-240Во својата историја сите народи имаат свои јубилеи на настани и личности кои оставиле траги во нивниот историски развој. Стогодишнината од Илинденското востание е редок јубилеј за македонскиот народ, за Македонија како држава и за сите нејзини граѓани.

Повеќе...
 
Среда, 21 Август 2013 03:01   
Балканските пропаганди во Македонија

grcka-propaganda-240Дискусиите околу националноста на Македонските Словени, во европскиот свет започнаа со прашањето: Дали се ова Грци или Бугари, а не дали тие претставуваат нешто трето и посебно? Тезата која малку подоцна се оформи од српските националисти дека Македонците се Срби, уште не се поставуваше, бидејќи самата српска влада, се` до смртта на кнезот Михајло 1868 година пред себе имаше други цели и разбирања.

Повеќе...
 
Среда, 14 Август 2013 03:22   
Туѓите пропаганди во Кукуш

grcka-propaganda-240- По овој вака исцрпен опис на трговско економските и социјални услови во Кукуш, Влахов продолжува со конкретизирање на конкретната состојба на македонскиот народ во Кукуш во однос ропско –пропагандните патешествија истурени врз плеќите на наехговите сограѓани. Почнува со училишната дејност која и разбирливо е најзлоупотребуваната од страна на туѓинските пропаганди. Така за ова тој вели:

Повеќе...
 
Среда, 14 Август 2013 03:19   
Сојузот и договоритe според Карнегиевата комисија

komisija-240Најчестиот и најприроден предлаган пристап за решавање на Македонското прашање пред Балканските војни, е пристап кој ни Милјуков не може да го скрие, но и го прави нереален заради други околности. Тој вели:

Повеќе...
 
Среда, 14 Август 2013 03:15   
Дополнителен протокол кон Трицарскиот сојуз

balkan3ТАЕН ТРИЦАРСКИ СОЈУЗЕН ДОГОВОР ПОМЕЃУ ПРУСИЈА, АВСТРО-УНГАРИЈА И РУСИЈА: ТРИТЕ СИЛИ ЌЕ ГИ ОТКЛОНУВААТ БУГАРИТЕ ОД СЕКОЕ УПАЃАЊЕ ВО СОСЕДНИТЕ ПОДРАЧЈА, ОСОБЕНО ВО МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 14 Август 2013 03:09   
Австро-српски сојузнички договор

AustriaHungaryАВСТРО-СРПСКИ СОЈУЗНИЧКИ ДОГОВОР: СРБИЈА Е ВО СОСТОЈБА ДА НАПРАВИ ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРИДОБИВКИ ВО ОБЛАСТА НА СВОИТЕ ЈУЖНИ ГРАНИЦИ (МАКЕДОНИЈА)  АВСРО - УНГАРИЈА НЕМА ТОА ДА ГО СПРЕЧИ.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.