Историја
Среда, 02 Октомври 2013 03:01   
Тргнување – истражување – враќање на Карнегиевата комисија

karnegieva-komisija-240Комисијата трга од Париз на 2 август 1913 г., поточно 10 години од Илинденското востание. Застанува во Виена каде се Проф. Пашковски од Берлин и Проф. Редлих и продолжува за Белград.

Повеќе...
 
Среда, 02 Октомври 2013 03:01   
Петиција од група бегалци од малешевско до Н. де Ринг - Ќустендил, 11 септември 1879 год.

carevo-seloПЕТИЦИЈА ОД ГРУПА БЕГАЛЦИ ОД МАЛЕШЕВСКО ДО Н. ДЕ РИНГ: САКАМЕ И ОЧЕКУВАМЕ МАКЕДОНИЈА ДА БИДЕ ПОДОБРО ОРГАНИЗИРАНА ЗА ДА МОЖЕМЕ ДА СЕ ВРАТИМЕ ВО НАШИТЕ ДОМОВИ

Повеќе...
 
Среда, 25 Септември 2013 03:23   
Македонците биле спречени да учествуваат во Охридското востание - Политика од 12 септември 1913

protiv-makedoncite-240На состанокот меѓу македонските и албанските претставници одржан во Елбасан било одлучено заедничкото востание против српскиот режим да започне на почетокот на октомври 1913 година.

Повеќе...
 
Среда, 25 Септември 2013 03:13   
Александар Македонски на мозаикот од Помпеја

aleksandar-makedonski-pompeja-240Откриените фрески и мозаици покажуваат дека жителите на Помпеја големо внимание му посветувале на украсувањето на ѕидовите и подовите на своите домови. Некои од нив се вистински ремек дела на уметноста кои и ден денес пленат со својата убавина. Ремек дело претставува мозаичкиот под во „Куќата на Фаун“, на кој е претставен Александар Македонски во битката кај Ис.

Повеќе...
 
Среда, 25 Септември 2013 00:19   
Самоиловата држава (976 - 1018) по карактер била словенска, односно македонска

samoilovo-carstvo-240Самоиловата држава (976 - 1018) по карактер била словенска односно македонска (бидејќи јадрото на државата, односно царството било тука, во Македонија).

Повеќе...
 
Среда, 25 Септември 2013 00:16   
Македонци по род

makedonci-po-rod-240Бугарските историчари го признаваат овој податок, но го толкуваат по нивни, бугарски начин:

Димитар Ангелов ја застапува теоријата дека Македонците се нарекувале така по територијата која ја населувале, но како историчар тоа негово тврдење е ступидно.

Повеќе...
 
Среда, 18 Септември 2013 08:34   
За притисоците на фанариотските владици во серската област

fanariotski-vladiciПисмо од проигуменот Дионисиј до Стефан Верковиќ за притисоците на  фанариотските владици во Серската област

Повеќе...
 
Среда, 18 Септември 2013 08:27   
Победа на војските на Александар над војските на Дариј кај реката Граник

xgaplus-240…А Дариј, кога му беше јавено дека Александар дошол распореден за борба, испрати околу 30.000 коњаници преку реката Пинар, и со нив околу 20.000 лесно вооружени...

Повеќе...
 
Среда, 18 Септември 2013 08:23   
Џорџо Јулио Кловио

clovio-240Сликарот Џорџо Јулио Кловио (1498 - 1578) имал македонско етничко потекло...

Повеќе...
 
Среда, 18 Септември 2013 03:01   
Античка македонска архитектура и урбанизам (3 дел)

macedonia_stobi_theatre

Она што денеска е познато како Македонска античка архитектура и урбанизам, во светски рамки, во суштина е започнато во Македонија многу векови пред Александар. Терминот во себе ги содржи карактеристиките на архитектурата и урбанизмот на Македонската монархија, но во поглед на грандиозноста на изградбата најзначајни се трите века, почнувајќи од Александровите освојувања, па се до паѓањето на последното Александрово кралство, Клеопатриниот Египет, во 31 година п.н.е. Архитектурата во овој период не била ниту статична ниту униформна, на огромната територија, на која е инволвирана.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.