Историја
Среда, 06 Ноември 2013 03:02   
Резолуција на II пленум на главниот одбор на НОФ за Егејска Македонија: Обединување на Македонија во независна и рамноправна држава во Балканска федерација (2-3 февруари 1949 година)

nof-egejska-makedonija“Оваа ситуација наметнува тешки и важни задачи пред НОФ и пред целиот македонски народ. НОФ треба уште повеќе да го мобилизиера македонскиот народ и да биде вистински негов водач. Ефикасно да помогне 1949 година да биде година на победата и мирот што претставува вековен копнеж на грчкиот и македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 03:01   
Балканскиот пакт од 1953

balkanskiot-pakt-240Балканскиот пакт од 1953 година (официјално: Спогодбата за пријателство и соработка) е договор потпишан во Анкара (Турција) од страна на Грција, Југославија и Турција на 28 февруари 1953 година.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:04   
Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската Книжевна Школа формирана во 886

Slavjanski-rakopisi2Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската Книжевна Школа формирана во 886 година од Климент Охридски, а од 893 година му се придружил и Наум Охридски. Остатоците од оваа школа не се зачувани, но се лоцира во охридската месност Имарет.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:03   
Русите и древните Македонците биле едно исто според јазикот- 1722 г.

isecok-od-knigata-240Исечок и цитат од книгата „Појава на името, славата и распространувањето на народот славјански“ од Петар Велики 1722 година.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:02   
За ајдутското движење во Македонија (15 мај 1873 година)

srevan-verkovic-240СПОМЕНАТИТЕ ЧЕТИ СЕ ОСВЕТНИЦИ ЗА НЕЧУЕНИТЕ НЕПРАВДИ НАПРАВЕНИ  ВРЗ ХРИСТИЈАНИТЕ, А НЕ ПРОСТИ ЗЛОСТОРНИЦИ И УБИЈЦИ.

ПИСМО ОД СТЕФАН ВЕРКОВИЌ ЗА АЈДУТСКОТО ДВИЖЕЊЕ  ВО МАКЕДОНИЈА:

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:01   
Голема слепотија покажаа Грците (Преспа, 21 март 1944 година)

penko-zdravkovski-240ПИСМО ОД ПЕНКО ЗДРАВКОВСКИ ДО ДОБРИВОЕ РАДОСАВЉЕВИЌ: ОД ПОЛНО ПРИЧИНИ МАКЕДОНЦИТЕ НЕМАА ДОВЕРБА ВО ГРЦИТЕ.ВАКВАТА НЕСИГУРНА ЛИНИЈА ПО ПРАШАЊЕТО НА МАКЕДОНИЈА, ГИ ПАРАЛИЗИРА МАКЕДОНЦИТЕ ОД БОРБАТА. ПО НАЦИОНАЛНОТО ПРАШАЊЕ ГОЛЕМА СЛЕПОТИЈА ПОКАЖАА ГРЦИТЕ.

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 03:55   
Ден на Мaкедонската револуционерна борба

120-godini-vmro-240На 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун се собрале шестмина млади мажи за да ги ставаат основите на тоа, коешто ќе стане симбол и знаме на борбите на Македонците за слобода.

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 01:18   
Признавање на правата на македонците од Егејска Македонија (1982)

KaramanlisМеморандум на Македонската етничка комуна од Јужен Велс до Константин Караманлис, претседател на Република Грција, со кој се бара на Македонците од Егејскиот дел на Македонија да им се признаат националните, политичките, јазичните и културните права (1982).

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 01:11   
Писмо од Форумот за човекови права на македонците од егејскиот дел на Македонија до грчкиот претседател Стефанопулос- 1996

mk2БАРАМЕ ДА НИ СЕ ОВОЗМОЖИ НЕПРЕЧЕНО ПОСЕТУВАЊЕ  НА НАШИТЕ РОДНИ МЕСТА ВО  РЕПУБЛИКА  ГРЦИЈА БЕЗ УСЛОВУВАЊЕ

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 01:06   
Македонија прераснува во светска империја (334 година п.н.е.)

Map-alexander-empire-240ПО  ПОКОРУВАЊЕТО  НА  ГРЧКИТЕ  ПОЛИСИ  АЛЕКСАНДАР  СЕ  ВРАЌА  ВО МАКЕДОНИЈА, ОДРЖУВА  ОЛИМПИСКИ  ИГРИ  И  ПРЕЗЕМА  ПОХОД  ВО ХЕЛЕСПОНТ

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.