Историја
Среда, 11 Декември 2013 04:03   
Писмо од Архиепископот Дринополски Рафаил до рускиот цар Пјотр Алексеевич (1689-1725)

lettersПИСМО ОД АРХИЕПИСКОПОТ ДРИНОПОЛСКИ РАФАИЛ ДО РУСКИОТ ЦАР ПЈОТР АЛЕКСЕЕВИЧ (1689-1725), ШТО СЕ СПОМНУВА ВО ДАРОВНАТА ГРАМОТА ЗА МАНАСТИРОТ „СВ. СПАС”

Повеќе...
 
Среда, 11 Декември 2013 04:02   
Крушевска афера

sloboda-ili-smrtКрушевската афера или Јосифовата провала започнала во месец февруари 1902 година, а со неа бил опфатен Битолскиот револуционерен округ, поточно Крушевската револуционерна околија.

Повеќе...
 
Среда, 11 Декември 2013 04:01   
Сто години од поделбата на Македонија

Bukureski-dogovor-1-240Балканските и Првата Светска Војна најтрагично минато на македонскиот народ (23) Вајарот Градишки војуваше и мечтаеше за слободна Македонија Првиот македонски вајар Ефтим Градишки е еден од илјадниците Македонци што се јавија доброволно да војуваат за ослободување на Македонија за време на Првата балканска војна. Меѓутоа, попусто војуваше, зашто нема да се оствари неговиот сон да ја види својата татковина слободна. Напротив, таа ќе биде распарчена од соседите.

Повеќе...
 
Среда, 04 Декември 2013 03:17   
Верскиот референт на ГШ на НОВ и ПОМ

mpc240За подобро организирање на животот на слободната територија, посебно во Западна Македонија, со наредба на Главниот штаб на НОВ и ПОМ беа организирани референтства задолжени со одделни области (ресори). Едно од нив беше Верското референтство, кое од името на ГШ презеде активности за организирање на слободен верски живот.

Повеќе...
 
Среда, 04 Декември 2013 03:14   
Писмо од Темпо до ЦК на КПМ

tempo240Писмо од Темпо до ЦК на КПМ за разговорите со ЦК на БРП (к) за ставот кон македонците и присоединувањето на „Бугарска Македонија кон наша Македонија“

Повеќе...
 
Среда, 04 Декември 2013 03:09   
Опис на стратешки места во Македонија

ali-pasa-janinskiСо опис на стратешки места во Македонија, поради  можна француска инвазија  и одметништвото на Али-паша Јанински

Повеќе...
 
Среда, 04 Декември 2013 03:03   
Резолуција на Македонците од Петрич

petricВо пресрет на Париската мировна конференција, на која по поразот на Централните сили се кројат идните граници на Европа, било формирано Привременото претставништво на поранешната ВМРО. Формирано од Серчани и македонските револуционери од Западна Македонија, Привременото претставништво издава „Апел до македонскиот народ и македонската емиграција во Бугарија“ за постигнување единство во барањето за автономија и неделивост на Македонија. Апелот го потпишуваат Ѓ. Петров, П.П. Арсов, П. Ацев, Т. Делииванов, М. Герџиков, П. Христов, Д.Х. Димов, Т. С. Серски и други. Апелот поткрепен со брошурата на Хаџи Димов „Назад кон автономијата“ претставувал чекор кон балканското единство и Балканската Федерација. По Версајскиот договор, во кој не се прифатени барањата на Македонците, активноста на Привременото претставништво згаснува.

Повеќе...
 
Среда, 27 Ноември 2013 04:04   
Устав на Македонската Тајна Револуционерна Младинска Организација - 1922 година

prazkata-grupa-240Oд Устав на Македонската тајна револуционерна младинска организација во зимата 1922 година

Повеќе...
 
Среда, 27 Ноември 2013 04:03   
Знамето од Тиквешкото востание

tikvesko-vostanie-zname-240

 

 

 

 

 

 

 

Знамето од Тиквешкото востание било инспирирано од слика на Делакроа. Музејот од Kавадарци трага по артефактоЗнамето од Тиквешкото востание било инспирирано од слика на Делакроа. Музејот од Kавадарци трага по артефактот.

Повеќе...
 
Среда, 27 Ноември 2013 04:01   
Единаесетта пешадиска македонска дивизија

sloboda-ili-smrt-240Единаесеттата пешадиска македонска дивизија била дивизиjа во составот на бугарската војска за време на Првата Светска Војна, во коjа се наоѓале над 30.000 Македонци. Идејата за таква дивизиjа била на раководството на ВМРО и кругот околу Александар Протогеров.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Полувековно новинарско творештво сублимирано во монографија

Деновиве од печат излезе монографијата „Погледи на времето“ на Киро Кипроски, доајен на маке...

Историја

News image

Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

„Со потпишувањето на Букурешкиот договор, Македонија беше прв пат поделена и оттогаш судбината и е о...

Иселеници

News image

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ВЕЛУШКА ТУМБА“ (5)

Поврзаноста на браќата Јановски со родното село е голема. ...

Култура и туризам

News image

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир, во храмот на архистратег Миха...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (43)

МОСИНИКИЈА, МИЗИЈА, ДАРДАНИЈА И ТРОЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.