Среда, 31 Март 2021   
Уводна статија во „Победа“ - весник на македонската војска

(1 октомври 1944 година)

 

partizani“…Скокна природното и реалното право на нашиот народ да си направи војска, рожба и крма на славјаномакедонскиот народ, плешка од снагата му... Така ќе го дадеме печатот на нашата нација, на нашиот нард што шестстотини години се наоѓа поробен. Само со таква борба ќе се развијат нашата одделна карактеристика, нашите стремежи, можности и историја, нашите надежи и желби како нација и народ...

...Така спечалија верата и љубовта не само на славјано-македонскиот ама и на грчкиот. 12 успешни заседи на џадето Лерин-Албанија.. уништени 13 автомобили, 2 бронирани коли и 1 тенк, отепани 35 германофашисти и заробени 32 Германци. Комитските села Тиолошча, Сетомо, Черешница, Прекопасна, Олишча, Загоричани и Бомбоки, се сфит-каја пред силната и бурна атака на нашите партизанни. Зедоа смртни удари и германските колони шо бегаја од Костур… Ама паралелно работа и за политиката, културата, во револуционата форма, за да издигне на-шиот народ, да го кладе на повисока скала… За то нешчо издаваме овој весник… Кое заглавие одбрафме думата “ПОБЕДА” оти е думата што изразјава длабоките саканија и топлата волја на сите народи на овој свет, следователно и на нашиот народ…”

 

Документи за борбата на македонскиот народ...,том ИИ, стр. 703;

 

На прво место

News image

СДСМ е истото старо транзиционо лице

Лукаревска која ги штити фирмите на Заеви, Николовски кој наместо криминал брка путер и Филипче ...

Историја

News image

Македонското знаме во традиционалната црвено жолта боја

  Традиционалната црвено-жолта боја постојано се сретнува во македонските симболи. По завршу...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД ОБРАЗОВНИТЕ И ОПШТЕСТВЕНИТЕ КАДРИ ОД ЉУБОЈНО - ДЕЛ I (7)

За Љубојно се карактеристични едукативните процеси. Тоа ...

Култура и туризам

News image

На Каменот од Розета карактеристики на битолскиот говор

И античките Македонци, како битолчани денес, не ги членувале именките со гласот „т“ на крајот. Ова г...

Фељтон

News image

ШТО ПИШУВААТ ИСТОРИЧАРИТЕ НА ДЕЛА ЗА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА? (10)

Главната цел на делото (книгата “Венети, Првите градители на Европската заедница”)...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.