Среда, 06 Октомври 2021   
Македонија - Земја на божицата Мајка, сонцето и цвеќето

olimp-hiperikonМАКЕ - МАЈКА

ДОН - - ГОСПОД

ИЈА - ЗЕМЈА , Ма може да се протолкува и како НИЕ (нИЈА)

МАКЕДОНЦИТЕ - ДЕЦА НА БОЖИЦАТА МАЈКА - MA

Aко сакаме да го протолкуваме попрецизно зборот Македонија - МАКЕДОН и ЈА (ЈАС) .. и јас сум дете на БОЖИЦАТА МАЈКА - MA  - Македонија.

Светите местa на Македонците

Најважни богови за Македонците пред да ја земат Христијанската Вера па и други вери биле вератa во БОЖИЦАТА МАЈКА - МА (ЗЕМЈАТА) и ИЛE БОГОТ НА СОНЦЕТО (СОНЦЕТО) .

ГЛАВНО КУЛТНО МЕСТО НА БОГОТ ИЛЕ БИЛO ВО ХРАМOT НА ПЛАНИНАТА ОЛИМП - храм кој се наоѓал на северната страна на  планината Олимп и каде македонските владетели и ги приредувале Олимписките игри, а Богот на сонцето Иле и бил обожаван и од другите народи Ма и во форма на друго име.

ДОДЕКА ГЛАВНО КУЛТНО МЕСТО СО ХРАМ - храм кој се наоѓал на источната страна на Родопските Планини, КАДЕ СЕ ОБОЖАВАЛА ГОЛЕМАТА МАЈКА МА БИЛО НА МЕСТОТО ХИПЕР - ИКОН - НАЈ-СВЕТОТО МЕСТО ЗА МАКЕДОНЦИТЕ  кое место било спомнато и во книгата на Хомер: Илијада и Одисеjа за време на војната во Илион (Тројанската војна). Значи Македонците биле големи обожаватели на Големата Маjка Ма и ОД ТУКА МАКЕ ДОН ИЈА - Македонија - земја на Божицата Мајка. На тоа место дошол и младиот македонски владетел Александар каде свештениците му прескажале дека ќе го освои светот a  походот против Персија ќе биде успешен.

[2]. МАКЕДОНСКАТА ТИТУЛАТА ЗА ВЛАДЕТЕЛ НА МАКЕДОНИЈА Е : ВАСИЛЕОС  - ΒΑΣΙΛΕΩΣ -древно македонско(венетско )писмо

ВАСИЛЕОС - ВАС ИЛЕ ОС

ВАС - ВАШ 100% и денес македонски збор

ИЛЕ - ИЛЕ богот на Сонцето

ОС - додавка

ВАСИЛЕОС - ВАШИОТ БОГ - ВАШИОТ ВЛАДЕТЕЛ

[3]. ИМЕТО НА ЕГЕЈСКО МОРЕ ДОАЃА ОД ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ПРЕСТОЛНИНА ЕГЕ

[4]. АНТИЧКОТО ИМЕ НА БАЛКАНСКИОТ ПОЛУОСТРОВ Е : МАКЕДОНИЈА

БАЛ - МЕД  (НА ТУРСКИ)

КАН - КРВ (НА ТУРСКИ)

БАЛКАН - КРВИМЕД (НА ТУРСКИ)

ЗНАЧИ ТУРЦИТЕ СЕ ПРВИ КОИ ГО ПРЕИМЕНУВАЛЕ МАКЕДОНСКИОТ ПОЛУОСТРОВ ВО БАЛКАН, А ПОСЛЕ 1830 ТОА ИМЕ БИЛО ПРИФАТЕНО ОД ОСТАНАТИТЕ, А СО ТОА И ПОЧЕТОКОТ НА НЕГАЦИЈАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД СВЕТСКИТЕ СИЛИ.

- ТОА E ДОКАЗ ДЕКА ДРЕВНИТЕ МАКЕДОНЦИ БИЛЕ НАСЕЛЕНИ НИЗ ЦЕЛИОТ МАКЕДОНСКИ ПОЛУОСТРОВ

Македонија во картата на светот (исечок), според Космографијата на Клавдиј Птоломеј (ок.100-178 г.н.е.)

Македонскиот Полуостров - мапа изработена од француските картографи од 1830 година

ДОКАЗ ДЕКА СЕ` ДО 1830 ОВОЈ ПОЛУОСТРОВ БИЛ НАРЕКУВАН МАКЕДОНСКИ

И под  римско ропство Македонија била именувана како Македонија од Римјаните, па и од  картографите кои ја изработиле оваа карта.

Македонска цивилизација 77 000 години

[5]. Скелетот Славе Македонски, кој беше пронајден на локалитетот Гранчарицаа во близина на штипското село Крупиште има 6.745 (4000 години ПРЕД нашата ера) години и живеел во раниот неолит.

Славе Македонски

Директорот на Музеј на град Штип Зоран Читкушев изјави дека радиокарбонатниот сертификат, направен на унизверитетот во Глазгов-Шкотска покажа дека скелетот Славе Македонски е најстариот во Југоисточна Европа.

- Направените анализи од примероците испратени на универзитетот во Шкотска можат да отстапуваат во годините на скелетот со плус или минус 30 години, рече Читкушев. Тој додава дека локалитетоттГранчарицаа според овие анализи за скелетот Славе Македонски е од раниот неолит и е најстариот во Југоисточна Европа.

[6]. Македонците, пред 5260 ГОДИНИ ПРЕД НАШАТА ЕРА користат имиња на улици во населените места.

Дрвената штичка со македонски натпис од 5.260 г.п.н.е. од наколната неолитска населба на Костурското Езеро.

Исечок на карта на Македонија од периорот 1899 -1903 год. со Македонска топонимија и со означување на локацијата на езерската наколна неолитска населба Ш`ПЕЛ на Костурското Езеро покрај селото Дупјак во непосредна близина на градот Рупишта.

Професорот по праисториска археологија на Солунскиот Универзитет г-н Г.Х. Хурмузјадис во 1996 година објави публикација за Дупјак од Костурско: Една езерска праисториска населба каде, покрај разновидниот археолошки материјал, објави и еден натпис со старост утврдена со С14 од 5260 г.п.н.е. Автентичниот древен МАКЕДОНСКИ НАТПИС од дрвената штичка ја има следната запишана форма:
и истиот, од наша страна во март 1997 година оддесно налево дешифриран и транскрибиран, гласи:

“ШУПЛИВ, СЕДМО КОЛИШТЕ“, односно: “ДУПЈАК 7 КОЛИШТЕ“

Варијанти на реконструкција на наколната неолитска населба Ш`ПЕЛ на Костурското Езеро кај селото Дупјак близу до градот Рупишта.

Населба со архетипски праисториски наколни живеалишта 
од Катлановска Блатија, кои биле зачувани 
во околината на Скопје до 1975 година.

Дојран, Дојранско езеро- Република Македонија

Историја на Македонија

 

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.