Среда, 03 Ноември 2021   
Кој ги организира првите олимписки игри?

 

olimpiski-igri

ВО ЧЕСТ НА ПОБЕДАТА ВРЗ ПЕРСИЈА И ОТСТРАНУВАЊЕ НА ПЕРСИСКАТА ОКУПАЦИЈА ВРЗ МАКЕДОНИЈА, АЛЕКСАНДАР ПРВИ  ГИ ОРГАНИЗИРА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ НА СЕВЕРНАТА СТРАНА ОД СВЕТАТА  ПЛАНИНА ОЛИМП... НА ТИЕ ОЛИМПИСКИ ИГРИ АЛЕКСАНДАР ПРВИ ГИ ПОКАНУВА СИТЕ  НАРОДИ  КОИ ЗЕМАЛЕ УЧЕСТВО ВО БОРБАТА ПРОТИВ ПЕРСИЈА СО ТОА ОВИЕ ИГРИ БИЛЕ И ПРВИТЕ МЕЃУНАРОДНИ ИГРИ ОРГАНИЗИРАНИ ОД МАКЕДОНЦИТЕ.

aleksandar-prvi

Македонскиот Bладетел Александар Први, организаторот на првите Олимписки Игри

 

ЗНАЧИ ОРГАНИЗАТОР БИЛ АЛЕКСАНДАР ПРВИ  ВЛАДЕТЕЛ НА МАКЕДОНИЈА И СЕ ОДИГРУВАЛЕ   НА СBEТАТА ПЛАНИНА ОЛИМП, BО МАКЕДОНСКА ТЕРИТОРИЈА... ПО ТОЧНО НА СЕВЕРНАТА СТРАНА НА СВЕТАТА ПЛАНИНА ОЛИМП... ПЛАНИНА КОЈА СЕ ГРАНИЧИ И CO ТЕСАЛИЈА КОИ НАЦИИ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ, НИТУ ГРАДОВИ ДРЖАВИ, ТУКУ МОНАРХИИ СО МОНАРХ ,...

ОД ТУКА ТЕОРИЈАТА ДЕКА ТИЕ ИГРИ БИЛЕ ХЕЛЕНСКИ (ГРЧКИ) Е НЕТОЧНА И НЕ ЛОГИЧНА,  БИДЕЈЌИ ТИЕ ТОГАШ НЕ НИ ПОСТОЕЛЕ , БИДЕJКИ ИДНИТЕ  ХЕЛЕНСКИ ТЕРИТОРИИ БИЛЕ ПОД ТЕРМОБИЛИ... ПОД ТЕСАЛИЈA, ЕТОЛИЈА И АКАРАНИЈА... АКО БИЛЕ САМО ХЕЛЕНСКИ ТОГАШ ЌЕ СЕ  ОДРЖУВАЛЕ  НА НИВНА ТЕРИТОРИЈА НЕ ВО НЕ ХЕЛЕНСКА ЗЕМЈА КАКО ШТО Е МАКЕДОНИЈА,.. СЕТA ОВАА ТЕОРИЈА ЗА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ КАКО САМО ХЕЛЕНСКИ Е ИЗМИСЛЕНА, НЕТОЧНА И НЕЛОГИЧНА.

Додека македонскиот владетел Василеоc - BАС ИЛЕ ОС Архелај ЈА ПРОДОЛЖИЛ ТРАДИЦИЈАТА ШТО ЈА ЗАПОЧНАЛ HЕГОВИОТ пра - ДЕДО македонскиот владетел Василеоc - BАС ИЛЕ ОС АЛЕКСАНДАР ПРВИ и го вовел празникот Олимпија, кој бил верски празник со атлетски натпревари во чест на победата врз Персијците, на ИЛЕ - Богот на Сонцето и музите во храмот на ИЛЕ - Богот на Сонцето. Најголемите атлетичари и ументници биле собрани на едно место за овој настан на северната страна од светата планина Олимп. Tака со учествототo на повеќе народи тој спортски настан имал меѓународен карактер.

 

arhelaj-prvi
Архелај Први - човек од култура

После пропаста на Македонската Монархија, Олимписките Игри биле забранети од Римјаните ''ЗАРАДИ ЗАЧУВУВАЊЕ НА РЕДОТ И МИРОТ''.

Олимписките Игри 1896 биле поторно обновени СО ИЗМАМА... ДЕКА АНТИЧКИТЕ ОЛИМПИСКИ ИГРИ БИЛЕ ''ГРЧКИ''. КАКО Е МОЖНО? КОГА ГРЦИТЕ ВО ТОА ВРЕМЕ НЕ ПОСТОЕЛЕ И БИЛЕ ОДРЖУВАНИ НА МАКЕДОНСКА ТЕРИТОРИЈА, А ОРГАНИЗАТОРИ БИЛЕ МАКЕДОНСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ.

Превземено од Историја на Македонија

istorija-na-makedonija

 

На прво место

News image

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ

Поразите и понижувањата се секојдневие со власта на СДСМ. СДСМ потпиша договор со Бугарија во 2017...

Историја

News image

По список составен од Лазар Колишевски

7 јануари 1945 година, првиот ден на Божиќ, по список составен од Лазар Колишевски во Вардарска Маке...

Иселеници

News image

КОЈ БЕШЕ БЛЕР СКОТЛАНД – СОПРУГОТ НА ДАНАСКЕНДОВА? (12)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „СЕЌАВАЊА“ НА ДАНА СКЕНДОВА – ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛОТО РАСКАЗИ „ЈАНА“ НА ЃОРЃИ ЛАЗАРЕВСКИ – СВЕДОШТВО ЗА МАКЕДОНСКАТА ВИСТИНА

Делото раскази „Јана“ на познатиот  публицист, раскажувач, писател, голем вљубеник во својата...

Фељтон

News image

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ИСТОЧНО - ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ – ДЕЛ II (11)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.