Среда, 06 Ноември 2013   
Резолуција на II пленум на главниот одбор на НОФ за Егејска Македонија: Обединување на Македонија во независна и рамноправна држава во Балканска федерација (2-3 февруари 1949 година)

nof-egejska-makedonija-g“Оваа ситуација наметнува тешки и важни задачи пред НОФ и пред целиот македонски народ. НОФ треба уште повеќе да го мобилизиера македонскиот народ и да биде вистински негов водач. Ефикасно да помогне 1949 година да биде година на победата и мирот што претставува вековен копнеж на грчкиот и македонскиот народ.

Затоа едногласно решава:

3. Решава да се свика II-от конгрес на НОФ во текот на месец март 1949 година.

II конгрес на НОФ ќе биде конгрес на прокламирање на новите програмски начела на НОФ, начела што се вековна желба на нашиот народ, ќе прокламира соединување на Македонија во една независна, рамноправна македонска држава во народно-демократска федерација на балканските народи, што е остварување на долгогодиш-ните крвави борби...”

“ Непокорен”, орган на НОФ на Македонците во Егејска Македонија, од 16 февруари 1949;

ГОВОР НА ЗАХАРИЈАДИС

НА II  ПЛЕНУМ НА ГЛАВНИОТ ОДБОР НА НОФ: МАКЕДОНСКИОТ НАРОД  СО СВОЕТО УЧЕСТВО ВО ДЕНЕШНАТА БОРБА ВРВИ КОН СОЗДАВЊЕ НЕЗАВИСНА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА ВО БАЛКАНСКА ФЕДЕРАЦИЈА

“Конгресот треба да се изјасни по националното прашање на македонскиот народ, кој со своето учество во денешната борба врви кон создавање на независна македонска држава во рамките на балканска федерација...”

“Билтен” - орган на НОФ на Македонците во Егејска Македонија, од 5 февруари 1949 год.
 

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.