Среда, 30 Октомври 2013   
За ајдутското движење во Македонија (15 мај 1873 година)

ПИСМО ОД СТЕФАН ВЕРКОВИЌ ЗА АЈДУТСКОТО ДВИЖЕЊЕ  ВО МАКЕДОНИЈА

СПОМЕНАТИТЕ ЧЕТИ СЕ ОСВЕТНИЦИ ЗА НЕЧУЕНИТЕ НЕПРАВДИ НАПРАВЕНИ  ВРЗ ХРИСТИЈАНИТЕ, А НЕ ПРОСТИ ЗЛОСТОРНИЦИ И УБИЈЦИ.

srevan-verkovic“Има веќе тринаесет години откако Пиринските и Малешевските Планини не биле вознемирувани од ајдутски чети...

Меѓутоа , вчера разбрав  од сигурен извор дека од Ѓурѓовден таму се движат две поголеми чети. Секоја од нив има по 20 души и прилично пакости се веќе направени низ Мелничка и Малешевска околија, ме уверуваа дека тие не закачале досега добри луѓе, туку само изедници и особено селски кожодери - падари и настојници на чифлиците, бидејќи тие, како Турци, на стотини начини ја мачат сиромаштијата.

Ако е тоа вистина, тогаш споменатите чети ќе бидат осветници за нечуените неправди направени над христијаните, а не прости злосторници и убијци.“

 

Иван Катарџиев, Кресненското востание 1878,

Наша книга, Скопје 1978, стр. 16;
 

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.