Среда, 14 Август 2013   
Дополнителен протокол кон Трицарскиот сојуз

balkan3ТАЕН ТРИЦАРСКИ СОЈУЗЕН ДОГОВОР ПОМЕЃУ ПРУСИЈА, АВСТРО-УНГАРИЈА И РУСИЈА: ТРИТЕ СИЛИ ЌЕ ГИ ОТКЛОНУВААТ БУГАРИТЕ ОД СЕКОЕ УПАЃАЊЕ ВО СОСЕДНИТЕ ПОДРАЧЈА, ОСОБЕНО ВО МАКЕДОНИЈА

(Берлин, 18 јуни 1881 година)

Дополнителен протокол кон Трицарскиот сојуз

4. Бугарија

Трите Сили нема да се противат на евентуалното обединување на Бугарија и на Источна Румелија во територијалните граници означени со берлинскиот договор, ако тоа прашање по силата на околностите дојде на дневен ред.

Тие ќе ги отклонувааат Бугарите од секое упаѓање во соседните подрачја, особено во Македонија.

5. Агентите во Турција

Да се избегнуваат судири на интересите по сите месни прашања, трите Двора ќе ги ополномоштат своите претставници и агенти на Исток, сите спорни прашања да настојувааат да ги решаваат со заемни пријателски објаснувања.

Берлин, 18 јуни 1881 г.

Фон Бизмарк, Шехењи, Сабуров

Дипломатска хисторија Централних сила 1882-1915, т.И, Загреб, 1938, стр.30-33; Документи за борбата..., т. И, док. 179; стр.241-142;

 

На прво место

News image

Полувековно новинарско творештво сублимирано во монографија

Деновиве од печат излезе монографијата „Погледи на времето“ на Киро Кипроски, доајен на маке...

Историја

News image

Македонија со векови била делена, но Македонците опстанале

„Со потпишувањето на Букурешкиот договор, Македонија беше прв пат поделена и оттогаш судбината и е о...

Иселеници

News image

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ВЕЛУШКА ТУМБА“ (5)

Поврзаноста на браќата Јановски со родното село е голема. ...

Култура и туризам

News image

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир

Да се знае кога дојде ереј Лазар од Ковачевци во Лесновскиот манастир, во храмот на архистратег Миха...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (43)

МОСИНИКИЈА, МИЗИЈА, ДАРДАНИЈА И ТРОЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.