Среда, 03 Март 2021   
Родољуб Славин „намерност или грешка“: Македонската емиграција може да придонесе за афирмирањето на републиката во сите сфери

emigracija„...Дека пророштвото на Солунски има далековидство никако не можеш да му откажеш на овој славен стар ветеран, но за жал Македонија раѓала и сорта на Лигушевци и сорта на послушници и се освестуваме тогаш кога времето е веќе изгубено, дека не е уште касно. Зошто сево ова? ...Лигушевци нема ниту да ја афирмираат државата на светски план, ниту ќе ја издигнат економијата да стане Македонија, нека и ма-ла држава, но висок светски економски фактор... Тука е потребно да дојдеме пак до зборовите на Солунски – „Тие ќе ја држат републиката и водат во пропаст додека не му здодее на народот економската немаштија и востане против тие што до ден денеска (ја) сонуваат Југославија и им рече, стига или главите долу, тогаш ќе се најдат смели Лигушевци кои ќе речат: „Да народе во право си да востанеш и бараш тоа што ти припаѓа, Ние сторивме сеж што можевме но сме слаби да го убедиме светот да неж слуша и помага и за нас, како мала и слаба држава, нема друг начин да излеземе од оваа криза освен да се споиме назад со остатокот на бивша Југославија, а со тоа пак да станеме колонија во алчните нокти на Шешеловци и Милошевци”. Меѓу другото ова не е догма, а реален чин утре да ни го сервираат тие што 47 години ја градеа Србија, а не Македонија”!

А за да не се случи тоа потребно е секој од нас да е буден, да се бори и бара чекори на вистинско дело, а не лага со шлем и меч. За ова е потребно македонското иселеништво да се сплоти околу тие кои секогаш не учеле да тераме прави патишта и успееме да имаме свои претставници во Македонскиот Парламент да работат не да формираат востаничка армија во Македонија да се бори против Македонија, како што тоа го прават албанските заменици и помошници министри, а да ра-ботат за Македонија, да ги изучуваат работите и врз тоа да им помагаат на Лигушевци да станат Гоцеделчевци. Македонската емиграција во ст-ранство ги има тие можности и може многу да придонесе за афирмирањето на републиката во сите сфери, државна, економска, национална и интер-национална, но за да стане ова стварност на чело треба да се избираат тие што знаат што треба и како треба и да им се помага нивната работа да оди во корист согласно националниот интерес, а не да се дозволува поединци да се збогатуваат и да создаваат династии и да го лажат народот да дава и да се трошат против интересот на тој народ, а не во корист на интересот на тој ист народ...”

 

Родољуб Славин - Од Историско истражувачката група „Гоце Делчев”

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Бројот 7 за Наташа Колтар и бројот 82 за Данела Арсовска

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ - Општина Центар-Скопје

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.