Среда, 16 Јануари 2013   
Апел до сите македонски друштва, организации и до сите Македонци во Австралија (1992 година)

Пандо Шамбевски  (1992 година)

Macedonians-in-Australia„Драги браќа и сестри Македонци, време е да се освестиме, да ги завршиме меѓусебните караници помеѓу нашите друштва и организации, зашто со тоа самите себе се распарчуваме... Самите себе и со тоа и штетиме на сета наша македонска нација... Со меѓусебните несогласу-вања ние нанесуваме штета на нашата Македонија за која бараме приз-нание во светот, а самите помеѓу себе не се признаваме... Затоа имаат право да се шегуваат со нас, затоа што ние Македонците сме најнеорганизирани во Австралија...

Еве , јас не сум ништо друго по нација, освен Македонец. Затоа го испраќам овој апел до сите вас за да се собереме заедно, како една ФАМИЛИЈА, сите наши друштва и организации кои што се регистрирани и да изнајдеме начин како да направиме една семакедонска заедница со координационен одбор (тело) на сите Македонци и Македонки. Сите друштва и организации да се сооединат под тоа тело во кое ќе бидат застапени со по двајца членови - делегати... Во тоа тело потребно е да се зачленат и други видни граѓани од македонско потекло кои извр-шуваат професионални дејности и наши бизнисмени... Тие луѓе можат многу да придонесат за афирмација и заштита на македонската нација во Австралија. Ова тело да се регистрира во австралискиот парламент и да ги застапува сите македонски побарувања од австралиската влада...

Покрај координацијата на македонските друштва и организации оваа заедница да соработува и со нашата татковина Македонија, со што ќе го помогнеме и изградувањето на нашата стара татковина, а со тоа ќе го подигнеме угледот на македонскиот  човек во целиот свет...”

 

На прво место

Историја

News image

Христо Узунов

Роден е во Охрид, на 22 февруари 1878 година во Охрид. Уште како ученик на Солунската егзархиска гим...

Иселеници

News image

Зошто изумираат јазиците

Историскиот развој на светските јазици е приказна за себе ...

Култура и туризам

News image

Легенди од Кратово и Кратовско

Гаѓан камен На 24 километри западно од Кратово, во непосредна близина на познатиот археолошки локал...

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) (4)

Александар пресметал дека со една изненадувачка демонстрација на сила, би можел да...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.