Четврток, 02 Декември 2021   
МАКЕДОНЦИТЕ СО НАЈСТАРА ПИСМЕНОСТ ЦРТИ И РЕЦКИ- СЛЕДИ РУСИТЕ ОСТАНАЛЕ МАКЕДОНЦИ !
94688123 Ристо Ивановски
 
Андреас Х.Хајне пишува за акадското владеење, за старото еламитска црта-писмо. Тоа било развиено 2200 г.п.н.е. Багнел Бјури- Расел Миогс кажува, на Крит од најстаро време живееле Фениките, па тој говори и за првото феникиско- критско писмо со „црти и рецки“. А и следи критско- микенската култура немала хеленска култура туку прастари македонски особини, боја и карактер. Па потоа Генадиј Гриневич, во „Праславјенска писменост“ наведува за исти знаци со исто значење во Русија, Подунавјето, и на Балканот и на во Каменот Розета во Египет. Ова објаснува, Русите, Подунавците, Балканците како и Македонците во Египет, каде тие со Птоломеите со битолскиот говор владееле, биле еден те ист народ со еден те ист јазик. Руските зборови биле слични на оние за кои пишувал Црноризец Храбар- Словените, всушносат, биле само Склавините од 6 век на Балканот кои го обожувале Хора кој бил истоветен со египетски Хорус и ведски Кришна во Индија. И се потврдува Склавините биле домородни, не дојденци. Следи Склавините (тн.Словени) пишеле само со „црти и рецки“, основ македонските автори да го одгонетнат писмото на Камен Розета итн. Па Словени според Слово.
 
Според Руската хроника на Еремиј Русо, Русите, тоа значи Московитите потекнуваат од античките Македонци и тие го говореле јазикот на Македонците. Русите пишеле само со црти и рецки. А за Сиприен Робер, цртите и рецките не можат да се објаснат подобро од руните.Руните (црти и рецки) биле со мноштво Кирилични слова .
 
Од Цариград биле испратени Солунските Браќа Константин и Методиј на тајна мисија во Русија, за тие таму да го шират христијанството. Тоа било со писмото на јазикот коине (тн.старо-грчки), кој произлегол од старо-египетскиот, порадишто со коине не се разбира-л Хомеровиот јазик кој бил само словенски (Пасоф- 1815), па славо- македонски (Чулкас- 1907). Во коине била застапена јонската писменост од островот Милет со јонскиот јазик кој бил службен во Атина...Таквиот јазик со писмо го презел и македонскиот крал Архелај, што опстоило и за време на Александар Македонски. Па во 3 век п.н.е. на Илијада следел превод од јонски јазик на коине, и тоа само во Александрија. Токму ова објаснува, во гробниците пред Архелај постоела македонска писменост.
 
Следи Македонските Браќа во Русија се запознале со руското писмо, кое било со црти и рецки. Токму и затоа Русите биле рецки=роцки „роски народ“, но никако Словени. Русите за Словени првпат се изјасниле во 860 г., што го пишувал цариградскиот патријарх Фотиос- Русите биле Словени само од на коинското слово, кое било јонско, откажувајќи се од македонското кое било официјално сè до кралот Архелај.
Бидејќи Русите до 860 година не се изјаснале за Словени го кријата руските автори: Острогорски...
 
Со изложеното се потврдува, Македонците имале најстара писменост, најсоврешен фолклор, носии... Ова е повод, секој сака Македонците да ги присвои. Само Скотите со пелагонска носија како во село Кукуречани- Битола со фустани (кошули), чорапи...како македонска фаланга свират македонски ритам 7/8 кој е најбогат во Македонија, каде е изворот, а потечението водата се заматува и загадува- Еј Македонци!
 

Историја

News image

Водици или Богојавление

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јо...

Иселеници

News image

„НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДОСТИГНУВАЊЕ ЗА 2022 ГОДИНА“ НА ОМД ОД ВАШИНГТОН ЗА СЛАВЕ КАТИН

На предлог на претседателот на организацијата „Обединета...

Култура и туризам

News image

ПОЕТСКИ МОЗАИК од поетесата Гордана Димовска како мост за спојување на далечините просторни и бележење на времињата

Поетесата Гордана Димовска својата видлива линија на заинтересирано премостување на далечните прос...

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПОБЕДИТЕ НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) ВО ИНДИЈА (18)

Стрелците, кои јавале на коњи, први нападнале и речиси веднаш ги онеспособиле бојн...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.