Среда, 01 Септември 2021   
СЕЛЕУКИДИТЕ – ЕЛИНСКИ ПРЕДАВНИЦИ НА ЕТИКАТА НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

1sel11

Коине јазик на Коптски фрагмент, 4та Книга за Макавеите, преведена од еврејски

„Ниедно истражување не е неоспорно“, рекол Волфганг Рат (Wolfgang Radt) за грчките градби и за Пергамон, кој Св. Јован во „Откровението“ го нарекува „град на Сатаната“ во паганскиот Елинизам.    

Се знае дека четирите Книгите за Макавеите, кои првобитно биле напишани на еврејски јазик, биле уништени од елинско-сириските и феникиските Селеукидски владетели, за да ги избришат сведоштвата за нивните злосторства низ тиранијата во светата земја и низ Азија.

Од Книгите за Макавеите, зачувани се преводи на македонскиот коине јазик (сликата со Коптски фрагмент). Коине, спрема поновите истражувања, е јазик кој го зборувал старомакедонскиот народ и во 8от век пред н.е. Во Македонскиот Период на владеење на царот Александар III Македонски (356-323), коине јазикот генијално е кодифициран и проширен за омасовена комуникација и разбирање меѓу народите кои Александар ги освојува и ослободува. На старо македонскиот јазик му се додаваат содржини од лексиконот на источниот Медитеран, Египет, семитските и други народи. Коине јазикот продолжува да се употребува повеке од 7 векови, и низ Византиската ера, во региони на Блискиот Исток, Сирија, Месопотамија, Источниот Медитеран, Африка, Апенинскиот полуостров и островите освоени од елинските племиња.

Освен Книгите за Макавеите, огромен е бројот на дела преведени на коине јазик во тој период, меѓу кои и  делата на апостолите Павле, Петар, Јован, Лука, Марк и Матеја, Келнскиот Кодекс, Тестаментот на патријархот на трите вери, еврејска, христијанска и исламска – Аврам, како и Тестаментите на Исак и Јаков, преводи од Арамејски, Коптски и Етиопски библии и житија. Познати се 72 преведувачи од еврејски на старомакедонскиот коине јазик, кои биле ангажирани од најверната династија што го наследила царството на Александар Македонски, Птоломејската.

Четирите книги за Макавеите сведочат за страдањата на Израелците под окупаторска власт на азиско-елински племиња кои ја наметнувале својата незаконска анти-народна тиранија во рамки на првобитното македонско царство преземено од династијата Селеук по смртта на Александар.

Елините ја злоупотребуваат Селеукидската власт, вршат морбидни злодела особено во периодот од 175 - 134 година пред Исус Христос, период на владеење на корумпираниот сириско-елински тиранин, царот Антиох IV Епифан, кој елините насилно и лажно го претставувале како „просветлениот“ за подоцна од народот и историјата да биде наречат Епимен, што значи „безумниот“. Ваквото анти-демократско, варварско владеење на еден од четирите „наследници“ на азискиот дел од македонското царство, било во спротивност со системот на верска и етничка толеранција и општочовечки морал поставени од Александар III Македонски.

Генијално мудриот и мирољубиво бестрашен Александар Велики Македонски ја имал околу себе најлојалната македонска фаланга со благородни вредности, но останал свесен за вроденото предавништво, пакост, завидливост и ароганција кај елинските припадници во неговата војска, како и кај некои блиски и подалечни соработници и соборци од немакедонски сојузници. Александар бил отруен токму од таквите. Елинските племиња славеле кога починал Александар.

Судирот меѓу генералите и меѓу нив и верните македонски ветерани отпочнал веднаш по смртта на Александар и траел четири децении, по што Македонската империја била поделена на повеќе територи. Од неа најголем дел зазеле четирите завојувани генерали кои елините цинично ги нарекуваат наследници: 1. Старото Македонско царство на Балканот, со претходно освоените грчки градови-држави, го владеел македонскиот генерал Касандер; 2. Македонската династија со генералот Птоломеј завладеала со Египет, Силиција, Петра и Кипар; 3. Лизимах ја задржал Тракија и делови од Мала Азија; 4. Селевкид заграбил најголем дел од империјата на Александар: Персија, Месопотамија и Вавилон (сегашен Ирак и дел од Иран), Либан, Сирија, Јордан, Израел со Палестина, Индија, Авганистан, Пакистан и делови од Туркменистан.

Најдоследни на македонскиот космополитски дух и автентична култура останале Птоломеите во Египет и нивниот последен  македонски владетел до Римската окупација, македонската кралица Клеопатра VII. За моќта на Фараонската власт преку Македонските Птоломеи сведочи и коине текстот на Каменот од Розета. Елините не знаеле да го преведат зашто јазикот и буквите не биле нивни, туку Старо Македонски.

Спрема старомакедонските зборови постари од 2.500 години од табелата на научниците, кои го дешифрираат текстот на Каменот од Розета, Бошевски и Тентов, поетесата Марија Емилија Кукубајска, составува спацијално-темпорална мета анализа во стихови, со контекстуална интерпретација на старомакедонски зборови.

Ова продоложение објавува зборови на буквата И. Реден бр. 160-177

160. И … И. Прв. Врховен. Жив господар си. Твое писмо Македонско – Птоломејско единство поврзува.

161. еЃИ…  Иже јеси... Нивен си. Наш си. Тајни открива сонцето ти: Војни идат, мрачни зраци, микро прав.  

162. ееТШИ ... Иште. Бара од вас самостоен раст, самодоверба. Непријатели духовна моќ ќе ви растргаат,

163.  ьЈаПаН И ... И потоа? Пак, од историја на природата учете: Војни со бактерии/вируси против името се. 

164. оМИ ... Име. Името ви е ИМОт. Имотна листа на кОДот. ПарЦела, посебна припадност во целото дело.  

165. уЊ оМИ ...  Имоти ќе полнат со вас - канаринци во рудници гасни, ако сте без име, без имунитет сте. 

166. аЦНеМИ... Именец. Името ви го чува, порачува: додека име имате, и имање свое, и земја и народ имате.

167. НИ ... ИНостран. Странец. Туѓ – вешт(ер) крадец ќе владее со вас, и со имовина на татко и дете ваше.

168. еНИ...  Туѓинци. Над врв на пирамидите, со ЕМП ќе ве сторат песок. Негативна вредост сте им биле. 

169.  оРИ ... Херој на нивното време ќе бил тој што уништува од подземја и надземја. Ваши херои ќе ништат.

170. аЃоРИ ... Воен Херој ваш, со ум и срце ви чува раса и род непроменливи. Но анти херој ќе го прогласат.

171.  аЃоРИ аЦеД ... Деца на Херој божји - од вас ќе немала корист вештачката војска-вештер трансхуман. 

172.  еМееСИаН ... Најсемејство сте. А нај анти-семејство ќе ве сотира: Cancel cultura vs човечна низа/генеза.

173.  ееЦИаН ... Најценет. Тој суштината ја носи за иднината. Но, светот за анти-луѓето ќе е само воен плен. 

174.  АИаН ... На земја. Во воздух, во вода – се’ отров ќе е. Ниедна интерпланетарна фУрна остров не ќе е. 

175.  ИееЈееСьМаНАИаН ... На сите мои земји денес: Природата владее од вечноста, од рамнотежата Божја.

176. аНаН(врп)И ... Водачот со симболи: вода, сонце - сега. Богови со рогови утре: старо нови симболи, зло.

177.  аТаНаН(врп)И ... Водачот наш без сомнеж/без страв во петти димензии ве штити од бездушни машини.

1Marija Emilija Kukubajska Марија Емилија Кукубајска

 

На прво место

News image

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи изгореа за некој да произв

Милошоски за несреќата во Бугарија: Ова е организиран криминал и трагедија, дали 45 луѓе живи из...

Историја

News image

Македонска федеративна организација

Македонската федеративна организација, позната како Македонска федеративна револуционерна организаци...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА георги (ЏОРЏ) томов - i ДЕЛ (7)

Денес Њујорк е најголем центар на американската меѓунаро...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ГОЛЕМАТА БИТКА ЗА ГРАДОТ ТИР И ЗНАЧАЈОТ ЗА ИДНИНАТА НА ОСВОЈУВАЊЕТО НА АЗИЈА ЗА АЛЕКСАНДАР (10)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе  претставим...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.