Среда, 19 Мај 2021   
Американскиот весник Савана морнинг њуз (Savannah Morning News) во 1904 година пишува дека Борис Сарафов бил главен водач на македонското востаничко движење

1tur1

Американскиот весник Савана морнинг њуз (Savannah Morning News) во 1904 година пишува дека Борис Сарафов бил главен водач на македонското востаничко движење и селаните со восхит раскажувале приказни за неговaтa смелocт и подвизи.

Весникот пишува дека Сарафов долги години ги предизвикувал Турците да го фатат, иако честопати одел меѓу нив преправен како свештеник или како селанец, дури и како турски офицер.

Следбениците на Сарафов, пишува весникот, раскажуваат за еден настан во кој само неговата брза и смела реакција спасила цела чета комити да не бидe заробенa.

"Скоро стотина востаници стационирани во еден стар манастир свртен кон планините беа опколени од Турците. Одеднаш, среде пукањето, еден Турчин со ознаки на виш офицер јавајќи се појавил пред баталјонот од страна на планините.

Тој му наредил на трубачот да прати сигнал за да се изведе маневар со што баталјонот отишол надесно при тоа создавајќи голем јаз во борбените линии. Опсадените Македонци ја увиделе можноста да избегаат, направиле очаен продор и се пробиле кон планините.

Турскиот офицер кој ја дал погубната команда тргнал во потера по нив, наредувајќи има на Турците да го следат. Бидејќи тие не немале коњи, не можеле да го следат. Но, турскиот офицер не се вратил. Подоцна, збунетите Турци се сетиле во описот на неговото лице дека се работи за Борис Сарафов."

ИЗВОР: "When the Sword Flashes in the Balkans," Savannah Morning News, April 3, 1904, pg. 29

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Бројот 7 за Наташа Колтар и бројот 82 за Данела Арсовска

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ - Општина Центар-Скопје

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.