Среда, 03 Март 2021   
ДОЗВОЛА ЃОРЃИЈА ПУЛЕВСКИ ДА СОБЕРЕ ЧЕТА БОРЦИ И ДА СЕ БОРИ НА СТРАНАТА НА РУСКАТА АРМИЈА ВО РУСКО-ТУРСКАТА ВОЈНА
255px-Georgi Pulevski
 
ДОЗВОЛА ЃОРЃИЈА ПУЛЕВСКИ ДА СОБЕРЕ  ЧЕТА БОРЦИ И ДА СЕ БОРИ НА СТРАНАТА НА РУСКАТА АРМИЈА ВО РУСКО-ТУРСКАТА ВОЈНА
 
( 31 август 1877 год.)
 
 
“За заштита на татковината од беспоштедните грабителски банди башибозуци и Черкези, Неговото Императоско Величество Врховниот командант му дозволува на Ѓорѓија Пулевски да собере чета јунаци.
Дејствувајќи самостојно, четата треба да ја помни целта за којашто е собрана и во никој случај да не подигнува оружје против мирните жители обезоружени муслимани и христијани.
Четата е должна да им помага на Императорските војски, непрекинато доставувајЌи им податоци за бројот, расположението и движењето на турските војски.
 
Началник на штабот на Активната армија Генерал -аѓутант Непокојчицки (Артур. А. Непокојчицки 
началник на Главниот Штаб на руската армија на Балканот, н.б.)
 
ЦДИА-Софија, ф: 708, оп.1, ае 397, л. 8; 
Б. Ристовски, Портрети и процеси..., И, стр. 259;
 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Бројот 7 за Наташа Колтар и бројот 82 за Данела Арсовска

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ - Општина Центар-Скопје

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.