Понеделник, 17 Јуни 2019   
Американски весник во 1914 известува за одржана литургија на Македонски во чест на Кирил и Методиј

alt

Американски весник во 1914 известува за одржана литургија на Македонски во чест на Кирил и Методиј

Во напис од пред 105 години, американски весник прави јасна дистинкција меѓу бугарскиот и македонскиот јазик и црква. Ова е своевиден удар за Бугарските националисти кои го негираат постоењето на за неупотреба на Македонскиот јазик во Советот на Европа и други институции во ЕУ.

,,Литургија во чест на Св. Кирил и Методиј – заслужни за развојот на б’лгарскиот и МАКЕДОНСКИОТ јазик одржана во 1914 година”, стои во текстот од написот.

Дел од македонската дијаспора веќе го испратила написот на голем број европски диоломати, европратеници и други политичари со цел да се одговори на бугарската кампања која има за цел да спречи користење на македонски јазик во евроинституциите.

https://balkan.mk/2019/05/28/amerikanski-vesnik-vo-1914-izvestuva-za-odrzhana-liturgija-na-makedonski-vo-chest-na-kiril-i-metodij/

 

На прво место

News image

Да не беше трагична, одлуката за ослободување на Катица Јанева од притвор ќе беше смешна

Нема подобар пример за функционирањето на Кацарска судството и Русковска обвинителството од начино...

Историја

News image

ВИКИЛИКС ОБЈАВИ ДОСЕГА НЕОБЈАВЕНИ ИНФОРМАЦИИ ШТО НЕ СМЕ ГИ УЧЕЛЕ ВО НИЕДНА ИСТОРИЈА!

ВИКИЛИКС ОБЈАВИ ДОСЕГА НЕОБЈАВЕНИ ИНФОРМАЦИИ ШТО НЕ СМЕ ГИ УЧЕЛЕ ВО НИЕДНА ИСТОРИЈА!

Иселеници

News image

ПОЧИНА ПАТРИОТОТ СЕРГИЈА СЕКУЛОСКИ

По подолго боледување на 15.11.2019 година прекрати да ч...

Култура и туризам

News image

ИЗРАЕЛ - ВЕТЕНАТА БИБЛИСКА ЗЕМЈА (17)

ЕВРЕИТЕ, ИЗРАЕЛ И ХОЛОКАУСТОТ

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (36)

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АНТИЧКИОТ МИТОЛОШКИ СИСТЕМ НА БАЛКАНОТ – II ДЕЛ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.