Иселеници и Регион
Среда, 27 Февруари 2013 10:24   
МАКЕДОНСКИ ИНВЕСТИЦИСКИ ПОТЕНЦИЈАЛИ НИЗ КАНАДСКИ ФОКУС

Econ_Forum1-001Канадската влада се вклучи во презентирањето на Македонија

Повеќе...
 
Среда, 27 Февруари 2013 04:01   
Делегација на Македонска алијанса на средба со амбасадорот на Чешка во Албанија

makedonskata-alijansa-so-ceskata-ambasadorka-vo-albanija-240Делегација на Македонска алијанса за европска интеграција, предводена од Едмонд Темелко, Васил Стерјовски и Андон Јани остварија средба со амбасадорот на Република Чешка во Албанија, Бронислава Томашова.

Повеќе...
 
Среда, 20 Февруари 2013 04:02   
Локална самоуправа во Србија го прогласи македонскиот јазик за официјален јазик

makedonsko-srpsko-znameОпштината Пландиште во Србија, која е дом на голема македонска заедница, го прогласи македонскиот јазик за службен јазик на општината. Локалното население во Пландиште ја поздрави иницијативата со надеж за подобрување на односите помеѓу Македонија и Србија. Оваа иницијатива е охрабрувачки пример за другите општини со големо македонско население во Србија, како и во Албанија, Грција и Бугарија.

 

Повеќе...
 
Среда, 20 Февруари 2013 04:01   
ОМД се сретна со Брендан О'Конор-новиот австралиски Министер за имиграција и државјанство

omd-240- Делегацијата на огранокот на ОМД во Австралија предводена од страна на Ордан Андреевски и заменик претседателот на советот на македонската заедница во Викторија, Александар Мојсовски, се сретна со почесниот Брендан О'Конор, австралискиот Министер за имиграција и државјанство.  Средбата се одржа во канцеларијата на министерот во изборната единица Каролин Сптингс која се наоѓа во западните предградија на Мелбурн, каде живеат значителен број на Македонци.

Повеќе...
 
Среда, 20 Февруари 2013 01:00   
Македонците во Албанија во текот на 100 години од албанската држава

debata240Македонско-бугарски дуел на дебата за малцинствата во Албанија.

Правниот факултет при Универзитетот „Марлин Барлети", во соработка со албанскиот Институт за односи со јавноста при овој Универзитет, на 13-ти и 14-ти февруари организираа Меѓународна научна конференција „Албанија и националните и културните малцинства".

Повеќе...
 
Среда, 13 Февруари 2013 22:15   
ВАЖНО СООПШТЕНИЕ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ

g_pasos-a-001За измени во термините за прием на барања за издавање на патни исправи за државјани на Република Македонија во ЕВРОПА

Повеќе...
 
Среда, 13 Февруари 2013 04:28   
Во Стокхолм започнаа Деновите на македонската култура во Шведска

denovi-na-makedonskata-kultura-stokholm-240Со проекцијата на македонскиот филм „Ова не е американски филм”, во режија на Сашо Павловски, во рамките на „Нов балкански филмски фестивал“ (Balkan New Film Festival), на 8 февруари во Стокхолм започнаа Деновите на македонската култура во Шведска, манифестација преку која во текот на оваа година со неколку културни содржини ќе бидат одбележани две децении дипломатски врски меѓу Република Македонија и Шведска.

Повеќе...
 
Среда, 13 Февруари 2013 04:25   
Македонско Друштво “Илинден”- Тирана одржа избори

Ilinden-TiranaНа 09.02.2013 година во Тирана Република Албанија Македонско Друштво “Илинден”- Тирана одржа избори.

Македонското друштво „Илинден“ –Тирана за мандадниот период 2013 – 2016 година за Претседател на Македонското друштво „Илинден“-Tирана е избран Г-дин Никола Ѓурѓај, за Потпретседател Г-дин Незир Меча, за Секретар Г-ин Ерлин Мазнику и Генерален кординатор Г-дин Ерјон Танај.

Повеќе...
 
Среда, 13 Февруари 2013 04:21   
ОМД го назначи својот прв претставник за Њу Јорк

vera-arsova-240Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство го објавува назначувањето на Вера Арсова за прв регионален претставник на ОМД за Њу Јорк.

Повеќе...
 
Среда, 06 Февруари 2013 11:21   
ОМД се прошири со отварањето на органоци во Германија и Холандија

omkВодечката организација на Македонците во светот, Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство го објавува проширувањето на своите операции со назначувањето на Филип Алтипармаковски како преставник на ОМД во Холандија, Игор Данајловски како преставник на ОМД во Дизелдорф (Германија), и Гоце Пероски како преставник на ОМД во Штутгарт (Германија). Привремено, Алтипармаковски исто така ќе ја преставува ОМД и во Брисел, се додека ОМД не назначи директен преставник за Брисел.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Јас се ќе прифатам спасувајте ме на избори

Неодговорен пристап на Заев кон идентитетот и историјата

Историја

News image

Билтенот „Лист на ВМРО-ДПМНЕ“

Со своето неколку месечно постоење ВМРО-ДПМНЕ се афирмира како авангардна национална и демократска п...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОГОНЕТИ ДЕЦА – БЕГАЛЦИ (21)

Дo 1959 година, Грциjа преземала екстремни мерки да ги затвори своите граници со Албаниjа, Jугосла...

Фељтон

News image

АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ ВО ДЕЛОТО „ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ОД АНТИЧКИОТ ПЕРИОД ДО ДЕНЕС“ (1)

Тоа е дело на „Македонска искра“, Скопје, 2008, на 500страници, на македонски јази...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.