Иселеници и Регион
Среда, 17 Јули 2013 03:02   
Зачувување на македонскиот идентитет во дијаспората

zacuvuvanje-na-makedonskiot-identitet-240Македонски општини, друштва, асоцијации, клубови и слични организирани субјекти во дијаспората основаните по Врората Светска Војна, се од особена важност за зачувување на македонскиот национален идентитет.

Повеќе...
 
Среда, 17 Јули 2013 03:01   
Прослава во чест на најголемиот македонски национален празник „Илинден 1903–2013“

kud-ilinden-rijeka-240Ј У Б И Л Е Ј Н И 1 1 0 Г О Д И Н И

ЗАЕДНИЦА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО РЕПУБЛИКА ХРВАТСКА

И

МКД „ИЛИНДЕН“ – РИЕКА

МКД „ОХРИДСКИ БИСЕР“ – ЗАГРЕБ

Повеќе...
 
Среда, 17 Јули 2013 03:00   
Програма за четврта годишна конференција на иселеничките организации

4ta-godisna-konferencija-240Чување и негување на македонскиот јазик и култура како и јазикот и културата на припадниците на заедниците во Република Македонија кои не се мнозинство и поддршка на конкретни проекти и активности на иселениците и иселеничките организации од страна на надлежните државни органи.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 08:40   
Штипска здравица за дипломати од сто земји

_______3Во отава се пречекува со македонско вино

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 08:25   
Генералниот конзул во Канада Драган Ѓурчевски му подари македонски штит на Мајк Зафировски

_____________1-001Генералниот конзулат на Република Македонија и Македонија 2025 организираа свечен прием на кој присуствуваа претставници на македонскиот бизнис сектор, претставници на Одборот на директори на Македонија 2025, како и голем број угледни бизнисмени од Канада меѓу кои и г-дин Џон Битов.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 03:00   
Антички факти за почетокот на грчката окупација на Пелопонес

amazon240

Откога беа покорени од Филип Втори Македонски и Александар Трети Македонски на Грците им биле потребни повеќе од 2000 години да ја окупираат Македонија и Тракија со помош на Големите сили во Балканските војни, каде заедно со Србија и Бугарија меѓусебе ја делат ослободената Македонија, дотогаш под Отоманската империја.

Повеќе...
 
Среда, 10 Јули 2013 03:00   
Патување со странска патна исправа на државјани на Република Македонија

prijava-240Заради непречено движење (излез и влез во Република Македонија), на иселеници државјани на Република Македонија кои имаат државјанство и на друга странска држава, а сакаат да остварат излез со странска патна исправа, ќе треба претходно да се пријават дека престојуваат во странство подолго од три месеци, односно дека живеалиштето (адресата) им е во странска држава (согласно член 8 од Законот за Пријавување на живеалиште и престојувалиште Сл.весник 36/1992,12/1993,43/2000 и 66/2007).

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:39   
Замерки, напади и притисоци од страна на ЕУ, НАТО, САД и опозицијата со цел менување на името

janko-tomov-240Европската народна партија е најсилна групација во Европскиот Парламент. Нејзиното влијание е од одлучувачки карактер на повеќе нивоа во кои се вклучуваат раководните функции на трите најзначајни европски институции.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:20   
Митрополитот Методиј во Виндзор

metodij1-240- Во неделата, на 1 јули 2012 година, на денот кога ги празнуваме Петровденските Поклади во Македонската Црковна Општина Свети Никола во Виндзор, Канада беше отслужена Архирејска Божествена Литургија. На богослужбата чиноначелствуваше Неговото  Високопреосвештенство Митрополитот Американско - Канадски господин Методиј во сослужение со Прото-ставрофор д-р Александар Мустеников и ипо-ѓаконот Димитар Башевски.

Повеќе...
 
Среда, 03 Јули 2013 03:17   
Честитка до новиот македонски министер за привлекување странски инвестиции Џери Наумоф

mark-kirk-240Американскиот сенатор Марк Кирк од државата Илиној му испрати писмо честитка до новиот македонски министер за привлекување странски инвестиции Џери Наумоф.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Бројот 7 за Наташа Колтар и бројот 82 за Данела Арсовска

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ - Општина Центар-Скопје

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.