Иселеници и Регион
Среда, 07 Август 2013 03:01   
Звонко Танески избран за почесен член на словачкиот ПЕН центар

zvonko-taneski-240Македонскиот поет, критичар, есеист, преведувач и универзитетски професор Звонко Танески неодамна е избран за почесен член на словачкиот ПЕН центар.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јули 2013 03:03   
Колку светот го знае (не го знае) македонското минато и последиците од тоа

janko-tomov-240Александар Русјаков во „Нова Македонија“ од 15 јули 2013 година, во статијата  „Апсурдизам“, меѓу другото вели: „Кога македонските државници и дипломати седнуваат на преговарачка маса да им кажат дека не можат да разговараат за име и јазикот на народот, затоа што тоа им го забранува македонскиот устав“. Понатаму за евроинтеграциите Русјаков вели: „Треба да се размислува и преговара, кога со уставен амандман ќе се забетонираат македонските идентитетски прашања“.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јули 2013 03:02   
Градоначалникот на Поградец: Би сакал училишта на македонски јазик во Поградец

gradonacalnik-pogradec-1-240Градоначалникот на Поградец, Артан Шкмби на тркалезната маса по повод Рамковната конвенција за заштита на малцинствата во Москополе, Албанија, изјави дека не треба многу да се верува на меѓународните институции затоа што тие работат на страна на државата и користат два стандарди.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јули 2013 03:01   
Вечна му слава на Ѓорги Томов - Џорџ (18 март 1933 - 5 август 2008)

gorgi-tomov-240Петгодишен помен од загубата на првиот амбасадор на македонската култура во САД, патриот, уметник и пред се’ пријател на сите Македонци и пријатели на Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јули 2013 03:03   
Народниот првобранител на Албанија и малцинствата заеднички ќе бараат подобрување на правата на малцинствата

Vasil-Sterjovski-i-Igli-Totozani-240Народниот првобранител на Албанија во соработка со малцинствата во Албанија ќе формираат заедничка работна група, чија задача ќе биди изготвување на посебен извештај за положбата и правата на малцинствата во Албанија и овој извештај ќе биде доставен на разгледување до новиот парламент и новата албанска влада.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јули 2013 03:01   
ОМО Илинден организира чествување на 998 години од големата битка на Самоил

m-kiril-ivanov-ilindenНевладината организација ОМО Илинден во недела во Петрич ќе чествува 998 години од големата битка на македонскиот цар Самоил. Основачот на ОМО Илинден Кирил Иванов вели дека одбележувањето ќе почне во 10 часот кај место Самоилова карпа.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јули 2013 03:00   
Бугарскиот владика Кирил го стигна македонската клетва

bugarija_mitropolit_kirilРеториката на митрополитот Кирил за изложбата MANUSCRIPTA GLAGOLITICA во Велехрад беше од типично познатата бугарска позиција околу македонските ракописи, бидејќи светот и понатаму не смее да знае дека постојат македонски  ракописи кои Бугарија насилно ги присвојувала и отуѓувала и во војните и во науката.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јули 2013 03:00   
Негативни реакции на невладини македонски организации и подготовки за одбележување на 100 години од Букурешкиот договор
Janko_Tomov_copy

 

 

 

 

 

 

 

Јанко ТОМОВ

Деновиве сме сведоци на искажани непожелни зборови од страна на поедини претставници од невладини македонски организации од Република Македонија и македонската дијаспора (Америка и Австралија), преку нивни интерни известувања на Фејсбук во врска со нивните активности околу контактите со членови на Федералниот Австралиски Парламент и актуелниот Министер за надворешни работи на Австралија. Поточно, како реакција за доделување на признанија за бранење и признавање на македонскиот национален идентитет и уставното име на Македонија, на Гала вечерата во Сиднеј на 5 јули 2013 година, организирана од Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), каде се наградени двајца членови на Федералниот Парламент на Австралија, Стивен Џонс од Лабуристичката партија и Лук Симпкинс од Либералната партија, а и пријателот на Македонците Боб Кар, министер за надворешни работи во актуелната австралиска влада. Негативните кажувања за наводно мешање во работите на Светскиот Македонски Конгрес (СМК) и на Здужението на македонските православни општини на Австралија од страна на ОМД,  по мое мислење не се коректни, бидејќи во принцип што се однесува за доделување на стимулативните признанија на свечената вечера во Сиднеј, се за поздравување и се со добра намера.

Повеќе...
 
Среда, 24 Јули 2013 00:03   
100 години од Букурешкиот договор

Janko_TomovЈанко ТОМОВ

Негативни реакции на невладини македонски организации и подготовки за одбележување на 100 години од Букурешкиот договор

Повеќе...
 
Среда, 17 Јули 2013 11:35   
Малцинства со декларација бараат од новата албанска влада подобрување на нивните права во Албанија

Akademija-na-malcinstvata-Moskopole-240Од Москополе, Албанија, преставници на македонското, грчкото, српско-црногоркото, бошњачкото, ромското и еѓипјанското малцинство преку заедничка декларација побараа од новата албанска влада решавање на нивните проблеми во врска со малцинските права и подобрување на нивната положба во Албанија.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Бројот 7 за Наташа Колтар и бројот 82 за Данела Арсовска

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ - Општина Центар-Скопје

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.