Среда, 27 Февруари 2013   
Делегација на Македонска алијанса на средба со амбасадорот на Чешка во Албанија

makedonskata-alijansa-so-ceskata-ambasadorka-vo-albanija

Делегација на Македонска алијанса за европска интеграција, предводена од Едмонд Темелко, Васил Стерјовски и Андон Јани остварија средба со амбасадорот на Република Чешка во Албанија, Бронислава Томашова.

На средбата се разговараше за повеќе теми кој ги засегаат Македонците во Албанија, како образованието на мајчин јазик на Македонците во Албанија, Пописот спроведен минатата година, чии официјални резултати Македонците како и другите малцинства во Албанија не ги признаваат, порастот на национализмот во Албанија и притисокот врз Македонците во Албанија и ред други проблеми.

Исто така, преставниците на Македонска алијанса за европска интеграција се заблагодарија на амбасадорката на Чешка за неодамнешната одлука на чешката Влада за признавање на Република Македонија под нејзиното уставно име, затоа што ова име е поврзано со сите Македонци без разлика каде и да живеат.

(Македониум)

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Бројот 7 за Наташа Колтар и бројот 82 за Данела Арсовска

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ - Општина Центар-Скопје

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.