Понеделник, 02 Август 2021   
Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја слави 118-годишнината од Илинденското востание и основањето на Крушевската Република

1OMD

 

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја слави 118-годишнината од Илинденското востание и основањето на Крушевската Република - првата демократска република во Југоисточна Европа - и 77-годишнината од основањето на Антифашистичкото собрание за народно ослободување на Македонија, АСНОМ.

Илинден и АСНОМ ја симболизираат недвосмислената определба на македонскиот народ за независност, чијшто сон се оствари пред 30 години, на 8-ми септември 1991 година, кога прогласи слободна, независна и суверена Република Македонија. ОМД никогаш нема да ги заборави оние што починаа за да го остварат овој сон.

Долгото наследство на Македонците кои трпеа малтретирање и оние кои храбро се бореа за Македонија ослободена од странска контрола мора да се продолжи до ден-денес и да се пренесе на генерациите што доаѓаат. Денес, соседите на Македонија, особено Бугарија и Грција, активно ја ревидираат историјата, го унапредуваат антимакедонскиот наратив во сите страни на влијанието и ги негираат основните човекови права и верска слобода на нивните автохтони македонски малцинства.

ОМД продолжува да ги потсетува владите во светот и јавноста дека Македонија беше принудена да се согласи со барањата на Грција за промена на нашето вистинско име, без одобрување од македонскиот народ. Ова, пак, само ја охрабри Бугарија да ги продолжи нејзините барања и територијални аспирации – нешто што нема да се толерира. Македонија сега е членка на НАТО и со право заслужува членство во Европската Унија.

ОМД стои заедно со Македонците ширум светот кои продолжуваат да се стремат кон Македонија која не е попречена од ксенофобијата на соседите, кои се чини дека не можат да го прифатат очигледното: Македонците имаат право на независно место меѓу народите.

ОМД нема да попушти во нејзините тековни активности за да ги истакне и отстрани сите траги на дискриминација врз Македонците.

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Бројот 7 за Наташа Колтар и бројот 82 за Данела Арсовска

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ - Општина Центар-Скопје

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.