Среда, 24 Март 2021   
Македонците од Западна Австралија ја покажаа својата хуманост и донираа средства за доизградба на црковниот храм Св Никола
76208 475904104520 5225134 n
 
На 21 Март 2021 лето господово на брановите на МАК ФМ радиото во Перт беше направен уште еден успешен радио тон од Г-нот Трајче Трајковски председател на ЗК на ВНМРО ДПМНЕ од Перт а во соработка со дел од досегашни водители на МАК ФМ радио.
 
 
Беше надминат уште еден рекорд, беа собрание 30 иљади долари во период од само неколку часови, со ова македонците покажаа колку се лојални кон свјот духовен храм, колку си ја сакаат својата црква и својата вера, затоа што само пред две недели на пикникот кој беше организиран од ЗК на ВМРО ДПМНЕ од Перт а во соработка со сите Македонски организации беа собрани 7 иљади долари.
 
Уште еднаш Македонците од Западна Австралија ја покажаа својата хуманост и донираа средства за доизградба на црковниот храм Св Никола.
 
Православието на Македонецот во минатото му било душа и срце, ум и воља за живот, Тоа го водело низ вековното ропство и му влевало надеж за подобра иднина.
 
Токму овој храм е сведок за нашето битие, за нашата култура, за нашето постоење како во татковината, така и инадвор од нејзините граници, во оваа прекуокеанска земја. Ако не беа тие црковни споменици, секако македонската свест би се изгаснала.
 
Им се заблагодарувам на сите хумани луѓе од Западна Австралија кој донираа за ова наше духовно светилиште.
 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Бројот 7 за Наташа Колтар и бројот 82 за Данела Арсовска

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ - Општина Центар-Скопје

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.