Сабота, 20 Март 2021   
ОМД повикува на подобрен пристап до политичките права и граѓанските слободи во Македонија

1omd

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е разочарана од наодите на Извештајот од 2021 година - „Слобода во светот“, од невладината организација Фридом хаус, особено во контекст на Македонија.

Извештајот го оценува пристапот на луѓето до политичките права и граѓанските слободи ширум светот. Заклучокот е дека вкупните глобални трендови за овие индивидуални слободи веќе 15 години се во опаѓање.

Македонија е класифицирана во Извештајот како преоден или хибриден режим со вкупен лош резултат на демократијата од само 46 од 100, што покажува мало или никакво подобрување од претходната година. Извештајот заклучува:

„Македонија продолжува да се бори со корупција и додека медиумите и граѓанското општество учествуваат во енергичен јавен дискурс, новинарите и активистите се соочуваат со притисок и заплашување“.

ОМД ја повикува македонската влада да работи со транспарентност, да развие силни заштитни мерки против корупцијата, да дозволи мирен протест и чесно новинарство и да се вклучи во ефективни реформи во судството.

Методија А. Колоски, претседател на ОМД, рече:

„Постои вистинско чувство на срам секогаш кога има нов извештај за рангирање на слободите во Македонија. Ова е одраз на владите што одбиваат да еволуираат и да го поддржат својот сопствен народ, кој генерално е воден напред.

„Уште еднаш, гледаме дека моќта почива премногу централно: не се прави доволно за да се заштити слободата на печатот и да се гарантираат граѓанските слободи. Тешко е да се почитува владата што, според зборовите на овој Извештај, демократски „заостанува“.

„Ако има нешто позитивно, е во потврдата дека членовите на ОМД, и старите и новите, продолжуваат да ја поддржуваат работа на ОМД за едукација и јавно застапување за привлекување внимание и справување со некои од проблемите истакнати во овој Извештај.“

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Бројот 7 за Наташа Колтар и бројот 82 за Данела Арсовска

Мини митинг на ВМРО-ДПМНЕ - Општина Центар-Скопје

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.