Сабота, 06 Март 2010   
Македонската црква Свети Кирил и Методиј во Чикаго – стожер на православието во САД


Во далечната 1979-та, Македонците од Чикаго решиле да го преземат првиот поголем чекор за остварување на својот сон и купуваат постара Црква во Бервин, Илиноис. Веднаш почнале со преуредување. На едно од црковните собранија донеле одлука оваа Црква да го добие името на Светите просветители и учители, Свети Кирил и Методиј. Објектот е осветен во 1988-ма.

Отец РубинчоИ во туѓина, како што вели отец Рубинчо, се чествуваат истите обреди и обичаи од татковината:

„Свештениците настојуваат да ги одржат традициите на македонската православна црква. Децата на младите Христијани се крстат во нашата Црква да бидат прифатени во мнозинството Христијани. Православната Црква се збогатува со нови членови со самото крштевање во овој купел.“

Македонските православни цркви во САД се изградени со една цел – да ги продолжат старите традиции на Македонците-иселеници. Секоја недела се одржува литургија, како и за празнични денови. Секоја година, пак, расте бројот на членовите од заедницата:

Отец Рубинчо„Ширењето на православната вера е наследно. Ние настојуваме да ја одржиме таа вера кај нашите доселеници и поколенијата кои доаѓаат на овие простори. Настојуваме да градиме љубов спрема својата Црква, како и спрема нашата татковина.

Надлежниот архиереј за Северноамериканскиот континент, владиката Методиј два-три пати во годината настојува да ги охрабри да продолжат со мисијата – на секој начин да се сочува македонскиот јазик и православната вера, вели отец Рубинчо.
 

На прво место

News image

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ – ЧУДОТВОРЕЦ - 8 XII/25 XI

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.