Среда, 03 Март 2021   
ЧИЕ ИМЕ НОСИ ЕВРОПА?
151090
 
Се прашувам, чие име денес го носи континентот Европа?
 
 
Да видиме што велат изворите.
Во еден временски период дел од Македонија се именува Европија, во која кралската власт ја имал Европ.(Јустин ,,Филипова историја" 7.1.).
 
Нема дилема дека тоа е по Европ, синот на Македон, по кого и го носи името Европија.
Во античка Македонија на стари мапи се гледа град Европ, јужно од Гевгелија.
Една од избраничките на Ѕе (за ,,Грците" Зевс), во која се вљубил, е Европа, сестра на Кадмо (Аполодор-3.1.1), основачот на Плакенска Теба, во подножјето на Плакенска планина.
 
Тоа е онаа планина над Охрид и Требеништа.
Подоцна Кадмо го основал и Лихнид, денешен Охрид (Кристодер од Копт).
Според Хомер (,,Илијада" 14.321), во оваа Теба е родена Европа.
Зарем може да има дилеми од каде потекнува името на континентот Европа.
За жал денес ЕУ ја уцени Македонија да.си го смени името заради влез во ЕУ. ЕУ без Македонија грдо звучи и не би смеела да се замисли без нас.
 
Ако имаат барем малку нешто демократско во себе, со акламација требаше да бидеме примени.
За жал, ЕУ ваква каква е, фашизоидна и геноцидна, македонскиот народ не ја сака.
Затоа на референдумот на 30.09.2018 год одби да гласа за влез во ЕУ.
 
 

На прво место

News image

23 октомври - Ден на македонската револуционерна борба

23.октомври 1893 -  Во Солун е основана  Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Ор...

Историја

News image

Опис на Македонија од Џо Марио Делји Анџиолело (1470 година)

“8 август 1470 година. Султанот запре и конакуваше од другата страна на клисурата во едно поле што ...

Иселеници

News image

ОТВОРЕНА БИБЛИОТЕКА ВО МПЦ „СВ. ПРОРОК ИЛИЈА“ ВО МИСИСАГА

Во неделата на 24 октомври 2021 година, во просториите на&...

Култура и туризам

News image

БИТОЛА - ВТОРОТО МЕСТО НА ЖИВЕЕЊЕ НА ПЕТАР СТАМАТОВ (4)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИ ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА АЗИЈА ОД АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) (6)

Откако темелно ја преиспитал ситуацијата, Александар забележал дека најдобрата пер...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.