Актуелно
Среда, 28 Август 2013 03:01    PDF Печати Е-пошта
Германските навивачи во одбрана на македонското знаме

DOOM-_1_copyНа фудбалскиот натпревар Шалке 04 и ПАОК кој се одигра на 21–ви август во рамките од плеј – офот во Лигата на шампионите, заради развиореното македонско знаме од Кутлеш, дојде до брутална интервенција на германската полиција при која повеќе лица се приведени и хоспитализирани.

Повеќе...
 
Недела, 28 Јули 2013 13:55    PDF Печати Е-пошта
Илинденската коњаница маршира „По патот на Црешовото топче“

Bigorski_Manastir-_26_juli_2013g._Patot_na_Cresovoto_Topce-_Bigorski_Manastir__2

Низ планинсктие беспаќа на Бистра, веќе трет ден  шестнаесетмина комити  од Гостиварско и Другово, кои  ја сочинуваат Илинденската  коњаницата „Патот на Црешовото топче“, денеска во попладенвните часови  пристигнаа во манастирот Кнежино , Кичевско.

Повеќе...
 
Петок, 03 Мај 2013 22:47    PDF Печати Е-пошта
Велигденско послание на архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан

98986789АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,
ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД,
ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА
НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО – ВЕЛИГДЕН, ИСПРАЌА АРХИПАСТИРСКИ БЛАГОСЛОВ И МИР ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ

Повеќе...
 
Недела, 28 Април 2013 08:11    PDF Печати Е-пошта
Цветници- Празник на последното влегување на Исус во Ерусалим

20120408-cvetnici-mПразникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и врбови гранки, како и со својата облека му го постилале патот.

Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2013 13:57    PDF Печати Е-пошта
РЕФЕРЕНДУМОТ БЕШЕ: ПОТСЕТУВАЊЕ НА 8 СЕПТЕМВРИ 1991 ГОДИНА!
todor_petrovПишува Тодор ПЕТРОВ
Само народот може да одлучи за името! Ама... дали? И кога? Повторно? Сега?
Повеќе...
 
Недела, 25 Ноември 2012 22:42    PDF Печати Е-пошта
Македонското Друштво “Илинден”-Тирана го осудува палењето на Македонското знаме

ilindenМакедонското Друштво “Илинден”-Тирана најостро го осудува палењето на Македонското државно знамего и нападот со јајца и пластични шишиња на премиерот на Република Македонија Никола Груевски за време на неговата официјална посета во Тирана одржан на 23.11.2012 година во градот Тирана.

Повеќе...
 
Вторник, 20 Ноември 2012 02:02    PDF Печати Е-пошта
Реакција на „10 дена Крушевска република“ на изјавата на Ѓунер Исмаил за уривање на спомениците

a_1Советот на научно-културните средби „10 дена Крушевска република” реагира на изјавата на Ѓунер Исмаил, член на Советот за култура на СДСМ, дека ќе ги урива спомениците од  националната историја.

Повеќе...
 
Среда, 10 Октомври 2012 19:31    PDF Печати Е-пошта
Европска комисија: Македонска Влада и македонски јазик

euДвете употреби на придавката „македонски” во најновиот извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија во евроинтегративниот процес се мошне јасно и прецизно употребени во обемниот материјал за државата, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Повеќе...
 
Петок, 16 Март 2012 14:03    PDF Печати Е-пошта
Анкета на „Павел Шатев“

images_copyВМРО-ДПМНЕ би освоила 32,4 отсто од гласовите на локалните избори, СДСМ 15,1, ДУИ 8,3, а ДПА 3,1 отсто,  покажуваат резултатите од телефонската анека што ја спровел Институтот „Павел Шатев“ во периодот од 12 до 15 март на 1.000 испитаници.

Повеќе...
 
Недела, 26 Февруари 2012 04:12    PDF Печати Е-пошта
Прочка- Велики Поклади

pita_copy_copyПразник на проштевањето и очистувањето од  гревовите

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Сандански во Скопје

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Санданс...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА Георги (ЏОРЏ) Томов - ДЕЛ (8)

Во метрополата Њујорк се издвојуваат, пристанишниот, тргов...

Фељтон

News image

ОПИС НА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМАТА БИТКА КАЈ ГАВГАМЕЛА (11)

  Во ова продолжение за читателите ќе  претставиме дел од седмата глава &...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.