Актуелно
Недела, 26 Февруари 2012 04:12    PDF Печати Е-пошта
Прочка- Велики Поклади

pita_copy_copyПразник на проштевањето и очистувањето од  гревовите

Повеќе...
 
Петок, 25 Ноември 2011 18:05    PDF Печати Е-пошта
Приштина се извини за палењето на македонското знаме

ZNAMEМинистерството за внатрешни работи на Косово го осуди палењето на македонското знаме за време на фудбалски натпревар во Качаник, како и истакнувањето на транспарентот - „2012 не е крај на светот, туку крај за Македонија“.

Повеќе...
 
Петок, 22 Април 2011 09:18    PDF Печати Е-пошта
Велики петок - Ден на жалост во христијанскиот свет

isus-1Во сите храмови на православните цркви во светот денеска се одбележува Велики петок, Ден на страдањата и смртта на Исус Христос.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јануари 2011 20:38    PDF Печати Е-пошта
ЧУВАЈ НЕ БОЖЕ ОД ПРИЈАТЕЛИТЕ, ОД НЕПРИЈАТЕЛИТЕ САМИ ЌЕ СЕ ЧУВАМЕ!!

Maja_Daniels-2До каде и до кога со простотилуков?!?! Македонија од секогаш патела од предавници, продадени души и кодоши но, ова веќе ја преминува секоја граница. Зарем не се освестија…уште полошо да прашам зарем не се освестивме ние.

Повеќе...
 
Недела, 03 Октомври 2010 12:32    PDF Печати Е-пошта
Јубилеен Ден на обединувањето во Германија

berlin-wall_full_240Денеска во Германија се одбележува јубилејниот Ден на обединувањето, кога пред 20 години беа укинати вештачките граници меѓу западна и источна Германија.

Истиот настан беше историски не само за Германија туку и за меѓународната заедница. Со тоа беше и формално завршена Студената војна меѓу западот и истокот, односно блоковите.

Повеќе...
 
Четврток, 29 Јули 2010 14:49    PDF Печати Е-пошта
Од Бигроскиот манастир свечено беше испратена Илинденската коњаница за Крушево
ilindenski-mars-gostivar-2010-240Од древното македонско светилиште св. Јован Бигроски, днеска свечено беше испратена илинденска коњаница, која на 31 август ќе пристигне во легендарното Крушево а на 2 август ќе учествува на централната прослава посветена на Илинден.
Повеќе...
 
Вторник, 27 Јули 2010 17:32    PDF Печати Е-пошта
„Гемиџии“
gemidzii240Две фигури, изработени од бронза,од вкупно седум, колку што ќе ја сочинуваат скулптурата „Гемиџии“, излеани во Фиренца, се поставени на градскиот кеј, во близина на Камениот мост во Скопје.

Скулптурата на„Гемиџиите“ е дел од проектот „Скопје 2014“. Нивното официјално промовирање, ќе биде во Среда.
Повеќе...
 
Недела, 04 Јули 2010 20:47    PDF Печати Е-пошта
Заврши Вардарската регата Гемиџии
vardarska-regata-gemidzii3Заврши тридневната Вардарска Регата Гемиџии со пристигнувањето на учесниците во Гевгелија. Пред крајот се случи инцидент во кој се преврте дрвениот сплав Гемија во кој беа велешкиот градоначалник Горан Петров и претседателот на Советот Славчо Чадиев. Причина за превртувањето на сплавот беа шини од стар срушен мост.
Повеќе...
 
Петок, 02 Јули 2010 14:48    PDF Печати Е-пошта
Втора етапа од Вардарската регата Гемиџии по Вардар
vardarska-regata-gemidzii2-240Втората етапа од Вардарската регата Гемиџии по Вардар денеска продолжува со пловење на релација Стоби - Демир Капија. Учесниците го завршија вчерашниот ден успешно по што ја поминаа ноќта во шатори кај Градско.
Повеќе...
 
Четврток, 01 Јули 2010 10:42    PDF Печати Е-пошта
По 17-годишна пауза обновена Вардарската регата Гемиџии
vardarska-regata-gemidzii-240По 17 години пауза од денеска до 4 јули по Вардар од Велес до Гевгелија ќе се одвива 11 Вардарска регата, што ја организира Општина Велес, преку Сојузот на спортови на градот.

Регатата стартува утрово пред споменикот на Гемиџииите во Велес. Вардарската регатата се одвива со пет големи чамци, еден маестрал, пет кану и една гемија или дрвен сплав во спомен на Гемиџиите или Солунските атентатори во чија чест се одржува Вардарска регата.
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

23 октомври - Ден на македонската револуционерна борба

23.октомври 1893 -  Во Солун е основана  Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Ор...

Историја

News image

Македонија како римска провинција

Д-р  Иван Алексов ДОКУМЕНТИ ЗА МАКЕДОНИЈА И МАКЕДОНЦИТЕ (од праисторијата до почетокот на 21 ...

Иселеници

News image

КОЈ Е ФОЛКРОРИСТОТ георги (ЏОРЏ) томов? (2)

Уметничкиот директор и кореограф на ансамблот “Томов” - ...

Култура и туризам

News image

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИСЕЛЕНИКОТ ПЕТАР СТАМАТОВ ОД СМИЛЕВО (2)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ 

Фељтон

News image

ПОЧЕТОЦИТЕ НА ОСВОЈУВАЊАТА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – (5)

 Почетоците на освојувањата на Александар Македонски (Велики) се особено потенц...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.