Актуелно
Среда, 25 Февруари 2015 04:18    PDF Печати Е-пошта
Народот ги сака Македонците, не предавниците

macedonia-foreverЕден политичар, без разлика кој и да е, кој се обидува преку уцена на сопствениот народ да го натера да му верува, очигледно нема широки умствени погледи.

Повеќе...
 
Среда, 25 Февруари 2015 04:01    PDF Печати Е-пошта
Мијаците од Папрадишка колонија не подлегнаа на српското злато

kniga-za-mijacite-180„Последните години од турскиот режим, Папрадиште беше често тероризиран од агенти на српската пропаганда и од српските чети кои потпомогнати од турската власт се вгнездиле во Азот. И покрај честите деноноќни напади на српските чети над Папрадиштани и скапите жртви како Петар Чупаров и свештеникот Ивan Аврамов кој ѕверски беше исечен на парчиња и фрлен во Вардар, мијачките села Папрадиште и Ораше не подлегнаа на искушенијата на српското злато, ниту се уплашија од теророт на српските чети и го зачуваа своето национално чуство“ – пишува Георги Трајчев во својата „Книга за Мијаците“.

Повеќе...
 
Недела, 18 Јануари 2015 19:28    PDF Печати Е-пошта
Претседателот Иванов за Водици во Тетово и во Гостивар

IvanovПретседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, утре (19 јануари 2015 година, понеделник) ќе присуствува на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици, што ќе се одржи во Тетово и во Гостивар.

Повеќе...
 
Среда, 10 Декември 2014 04:00    PDF Печати Е-пошта
Карактеристични црти на Мијаците (2)

kniga-za-mijacite-180

„Мијаците се храбри, смели, решителни, весели. Мијакот не се сеќава дека покажал пред очите на својот непријател – страв, срамежливост и резерва. Има изобилство на примери за овие квалитети на Мијакот“ - пишува Георги Трајчев во својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941).

Повеќе...
 
Среда, 03 Декември 2014 04:00    PDF Печати Е-пошта
Карактеристични црти на Мијаците

kniga-za-mijacite-180„Висок раст и добро развиено тело, широки плеќи, свeтол поглед и руса коса, убави црти на лицето. Особено жените имаат бeла и чиста кожа, црни испишани веѓи, како пијавици, голeми и црни очи како јаглен, тенка и грациозна насмевка секогаш на уснитe.. Типот на Мијакот е строго сочуван благодарение на фактот дека самата област, како покраина е настрана од военитe патишта, како пуст остров, не видела странски инвазии.“ – пишува Георги Трајчев во својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941).

Повеќе...
 
Среда, 26 Ноември 2014 04:43    PDF Печати Е-пошта
Името, јазикот и знамето на Мијаците

MijaciАвторот Георги Трајчев во својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), накратко прави осврт за потеклото на името на Мијаците, на нивниот јазик и знамето. Меѓудругото тој го потенцира и мислењето на мијачкиот просветен деец, лексикограф, историчар, револуционер и публицист Ѓорѓија Пулевски, кој во своите ракописни белешки вели: „Зборот Мијак значи бистар им, луѓе бистроумни и уште Мијаци = Македонци; како изговор Мијаци, а постојаното, вековно – Македонци.

Повеќе...
 
Среда, 19 Ноември 2014 05:06    PDF Печати Е-пошта
Криминалци во Реканско и влијанието врз Мијаците (2 дел)

kniga-za-mijacite-180Авторот Георги Трајчев во својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), пишува и за албанските инвазии во Реканско, нивното насилство врз македонското население и иселувањето на Мијаците од нивните живеалишта распространети на природната граница меѓу албанскиот и македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 12 Ноември 2014 05:06    PDF Печати Е-пошта
Криминалци во Реканско и влијанието врз Мијаците (1 дел)

kniga-za-mijacite-180Авторот Георги Трајчев во својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), пишува и за албанските инвазии во Реканско, нивното насилство врз македонското население и иселувањето на Мијаците од нивните живеалишта распространети на природната граница меѓу албанскиот и македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 05 Ноември 2014 03:02    PDF Печати Е-пошта
Мијаците со својата „фрча“ и длето оставија македонски печат на Балканот

mijaci-180Долга редица на Мијаци, едни од други подостојни, сите воспитаници на Дебарско- Галичко Реканската уметничка школа, со својата „фрча“ и длето, во текот на  XIX и почетокот на XX век ставија печат на живописите и резбарските дела по целиот Балкански Полуостров, со што ја прославија Македонија. Нивната мајсторска изработка и убавината гo привлече вниманието на голем број научници и патеписци кои се` повеќе се интересираа за културата на минатите времиња на Македонците. За ова културно богатство свој осврт ќе направи и Георги Трајчев. 

Повеќе...
 
Среда, 08 Октомври 2014 03:05    PDF Печати Е-пошта
Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча - Бигорски (2)

kniga-za-mijacite-nova-180Во продолжение на V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Трајчев се обидува да расветли еден дел од деветвековната темна историја на Бигорскиот манастир „Св. Јован Претеча“, за кој се знае дека е подигнат 1020 година и кој бил нем сведок на византиско, српско и турско владеење.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Сандански во Скопје

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Санданс...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА Георги (ЏОРЏ) Томов - ДЕЛ (8)

Во метрополата Њујорк се издвојуваат, пристанишниот, тргов...

Фељтон

News image

ОПИС НА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМАТА БИТКА КАЈ ГАВГАМЕЛА (11)

  Во ова продолжение за читателите ќе  претставиме дел од седмата глава &...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.