Актуелно
Среда, 02 Септември 2015 03:59    PDF Печати Е-пошта
На 8 септември во 10 часот (вторник) на гробот на Драган Богдановски во Куманово

dragan-bogdanovski-grob-180На 8 септември во 10 часот на гробот на Драган Богдановски во Куманово, единствени, обединети и за Македонија заветени и посветени, да го одбележиме денот на независноста на државата Македонија!

Повеќе...
 
Недела, 30 Август 2015 23:25    PDF Печати Е-пошта
На гробот на Драган Богдановски во Куманово, достојно да се одбележи ЧЕСТВУВАЊЕТО ЗА 8 СЕПТЕМВРИ

Dragan Bogdanovski 1Веб порталот МАКЕДОНСКА НАЦИЈА, СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС и Јанко Томов - Бризбен, Квинсланд, Австралија: На 8 септември, со панихида на гробот на Драган Богдановски во Куманово, достојно да се одбележи името и делото на идеологот и основачот на ВМРО-ДПМНЕ

Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2015 03:51    PDF Печати Е-пошта
Шест години коњаница „Бигорски Манастир – Патот на Црешовото Топче“

1 72Почитувајќи ги светите Илинденски традиции и годинава членовите на неколку здруженија во Македонија се припремаат за традиционалните маршеви до Крушево, светилникот на македонскиот непокор, каде на 2 август 2015 година во рамките на свечаностите на Мечкин Камен по повод „10 дена Крушевска Република“, ќе оддадат должна почит на македонските херои паднати за слободата на Македонија.

Повеќе...
 
Вторник, 07 Јули 2015 22:46    PDF Печати Е-пошта
Поздравно слово на Архимандрит Партениј на свеченото молитвено бдение на Иванден

bigorski

24 јуни/6 јули 2015 лето Господово

Повеќе...
 
Среда, 10 Јуни 2015 10:29    PDF Печати Е-пошта
Германски институт за историја и потекло на јазиците тврди- Грците зборувале чист Македонски јазик
fyromwontbudge
Германски институт за историја и потекло на јазиците тврди дека Грците зборувале чист Македонски јазик
Германскиот институт за историја и потекло на јазиците , Herbert Erhardt излезе со тврдење дека Грците зборувале чист Македонски јазик. Овој факт го потврдува нивното долгогодишно истражување на оваа тема. Дали Грците конечно ќе се помират со фактите на вистината останува да го видиме епилогот од ова научно достигнување на Германскиот институт.
 
Недела, 07 Јуни 2015 22:04    PDF Печати Е-пошта
ИЗБОРЕН МАТЕРИЈАЛ ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ОПШТИНА ПУСТЕЦ

mala prespaМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:03    PDF Печати Е-пошта
Ѓорѓи Гоце Делчев - Македонскиот Гарибалди

ivan-zdravevski-180“За  да се дојде до саканата цел секој треба да ја засили енергија, да ги оптегне заспаните, струи  на ровјето да се раздвижат нивните чуства кон пожртвување“

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:02    PDF Печати Е-пошта
Ѓурѓовден во Битуше

gjurgjovden-180Верски, но и световен ден, со кој се празнува и одбележува будењето на природата и испраќањето на гурбетчиите на печалба.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2015 03:01    PDF Печати Е-пошта
Свети великомаченик Георгиј Победоносец (Ѓурѓовден) 6. V/23. IV.

st George icon-180Празник на обновувањето на природата и на животот воопшто

Повеќе...
 
Среда, 01 Април 2015 03:03    PDF Печати Е-пошта
На Македонија и` се потребни Македонци, кои ја сакаат државата и ја спроведуваат идеологијата

makedonija-na-makedoncite-180Во велигденскиот пост сме, пост пред најголемиот Христијански празник Велигден- воскресение на Исус Христос. Ден кој не` потсетува колкава е љубовта спрема човештвото од Бога и колку е безгранична и неизмерна љубовта со која се сака „ближниот“. Ние, верниците си ја прочистуваме душата со пост, преку храната за телесното прочистување но, и преку духовно постење, кога не се зборуваат глупости, не се мисли лошо.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишан...

Историја

News image

Автономна Македонија (белградски весник)

АвтономнаМакедониjа (La Macédoine autonome). "Балканотнабалканскитенароди - МакедонијанаМакедонците"...

Иселеници

News image

ПРОМОЦИЈА НА ДЕЛА НА ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ВО ТОРОНТО

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновц...

Култура и туризам

News image

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат...

Фељтон

News image

БИТКАТА КАЈ СУСА И ИДНИТЕ ОСВОЈУВАЊА НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ (ВЕЛИКИ) – ГОСПОДАРОТ НА АЗИЈА (12)

Александар пристигнал во градот Суса на 15 декември 331 година пред Христа и бил п...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.