Актуелно
Среда, 07 Декември 2016 06:34    PDF Печати Е-пошта
Македонско друштво „Илинден“ - Тирана по повод избори на 11 декември во Република Македонија

ilinden-tirana-180На 11 декември 2016 година Република Македонија е пред една од најважните крстосници во своето 25-годишно постоење како независна држава. Единствениот начин да ја извлечеме нашата татковина од длабоката политичка криза во која се наоѓа е да излеземе во што поголем број и да го изразиме нашето демократско право на глас. Во овие специфични времиња, ваквото право е всушност морална обврска и должност пред идните генерации Македонци да се врати државата кон вистинскиот пат како демократски и стабилен лидер во Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 07 Декември 2016 04:24    PDF Печати Е-пошта
СВЕТА ТРОИЦА - МАКЕДОНСКА ВЕРА ПРАВОСЛАВНА, А МАКЕДОНЦИТЕ СЛОВЕСНОВЕЛЕНИ, СЛАВНИ СИНОВИ БОЖЈИ

sv-troica-1-180За објаснување на македонска вера ќе се послужиме со анализа на  христијанската многубожија религија, затоа што македонската вера е продолжение на христијанството.

Повеќе...
 
Среда, 30 Ноември 2016 04:13    PDF Печати Е-пошта
ЉУБОМИР ДОНСКИ – СЛИКАР И ПИСАТЕЛ (АВТОР НА ПРВИОТ НАУЧНО-ФАНТАСТИЧЕН РОМАН ЗА ВОЗРАСНИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК)

ljubomir-donski-180Деновиве се навршуваат десет години од упокојувањето на познатиот макеоднски сликар и писател Љубомир Донски (1926 – 2006).

Повеќе...
 
Среда, 07 Септември 2016 03:03    PDF Печати Е-пошта
НА 8 СЕПТЕМВРИ 1991 ГОДИНА МАКЕДОНЦИТЕ ГЛАСАА "ЗА СУВЕРЕНА И САМОСТОЈНА ДРЖАВА МАКЕДОНИЈА" БЕЗ ДОДАВКИ И БЕЗ ПРИДАВКИ!

8septemvri-180Во пресрет на Денот на независноста - 8 Септември, потсетник за претседателот, премиерот, министрите и пратениците: На 8 септември 1991 година македонскиот народ и граѓаните на државата Македонија, на референдум, во апсолутно мнозинство, гласаа за “СУВЕРЕНА И САМОСТОЈНА ДРЖАВА МАКЕДОНИЈА“ без додавки и без придавки! Одлуката на референдумот е задолжителна за сите!

Повеќе...
 
Вторник, 10 Мај 2016 13:10    PDF Печати Е-пошта
Анкета на „Павел Шатев“: ВМРО-ДПМНЕ со 49,6% – СДСМ со 20,2% доверба меѓу граѓаните
536666 388260917883618 195248362 n
Анкета на „Павел Шатев“: ВМРО-ДПМНЕ со 49,6% – СДСМ со 20,2% доверба меѓу граѓаните
Повеќе...
 
Среда, 20 Април 2016 02:41    PDF Печати Е-пошта
Доделени дипломи на децата учесници на курсот по македонски јазик во Корча, Албанија

dodeluvanje-na-diplomi-korca-albanija-1-180Заврши петмесечниот курс по македонски јазик во Корча, Албанија кој го орагнизираше Македонскиот културен центар “Сонце” од Корча. По тој повод, во Корча се одржа свечено доделување на дипломите на децата кој што го посетуваа курсот. Присуствуваа родителите на децата кој што го посетуваа курсот како и амбасадорот на Република Македонија во Албанија, Стојан Карајанов.

Повеќе...
 
Недела, 10 Април 2016 19:40    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКО КУЛТУРНО ДРУШТВО "ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ"

grbМАКЕДОНСКА ВЕЧЕР ВО УТРЕХТ

Повеќе...
 
Среда, 02 Март 2016 04:06    PDF Печати Е-пошта
ФОТО: Плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец доби нов современ лик

plostad-pustec-1-180Плоштадот „Гоце Делчев“ во Пустец доби нов современ лик, со што се очекува зголемено привлекување на посетителите.

Повеќе...
 
Вторник, 29 Декември 2015 21:09    PDF Печати Е-пошта
МИЈАЦИТЕ СЕ ЧИСТОКРВНИ МАКЕДОНЦИ А НЕ ПРАВОСЛАВНИ АЛБАНЦИ!

grbСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Повеќе...
 
Среда, 02 Септември 2015 03:59    PDF Печати Е-пошта
На 8 септември во 10 часот (вторник) на гробот на Драган Богдановски во Куманово

dragan-bogdanovski-grob-180На 8 септември во 10 часот на гробот на Драган Богдановски во Куманово, единствени, обединети и за Македонија заветени и посветени, да го одбележиме денот на независноста на државата Македонија!

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Сандански во Скопје

Список на делегати за 17 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, кој ќе се одржи на 12.12.2021 во СЦ Јане Санданс...

Иселеници

News image

ЊУЈОРК – ГРАДОТ НА ЖИВЕЕЊЕТО НА Георги (ЏОРЏ) Томов - ДЕЛ (8)

Во метрополата Њујорк се издвојуваат, пристанишниот, тргов...

Фељтон

News image

ОПИС НА ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМАТА БИТКА КАЈ ГАВГАМЕЛА (11)

  Во ова продолжение за читателите ќе  претставиме дел од седмата глава &...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.