Актуелно
Понеделник, 04 Јуни 2018 19:52    PDF Печати Е-пошта
СДСМ е катастрофа во секој поглед
Јоци до Заев: СДСМ е катастрофа, ако ВМРО-ДПМНЕ собра волку народ по една година, колку ли ќе собере следната пролет?

Јоци до Заев: СДСМ е катастрофа, ако ВМРО-ДПМНЕ собра волку народ по една година, колку ли ќе собере следната пролет?

Повеќе...
 
Понеделник, 04 Јуни 2018 09:50    PDF Печати Е-пошта
Одат со скинати чевли, јадат леб и сол, ама ги интересираат преговорите со Грција
Завршената приказна на Заев и СДСМ

Завршената приказна на Заев и СДСМ

Повеќе...
 
Понеделник, 04 Јуни 2018 08:57    PDF Печати Е-пошта
Ние треба да се молиме за спасение на душата на Заев
alt
БРАВО АЛЕКСАНДАР ОВА ТРЕБА ДА ГО ПРОЧИТА ЗАЕВ
Повеќе...
 
Сабота, 02 Јуни 2018 13:05    PDF Печати Е-пошта
Никој не ни размислува да се откаже од Македонската православна црква
alt

Владика Агатангел: Некој манипулира со Синодот на МПЦ, архиереите и со народот, но вистината секогаш победува

Повеќе...
 
Сабота, 02 Јуни 2018 11:48    PDF Печати Е-пошта
Нов предлог од Грција-Централна Балканска Република

alt

Независни Грци: Или ќе се вика „Централна Балканска Република“, или нема да прифатиме

Повеќе...
 
Петок, 01 Јуни 2018 22:09    PDF Печати Е-пошта
Претседателот Иванов укажува на потребата од постигнување на национален консензус

Ivanov 2

Претседателот Иванов укажува на потребата од постигнување на национален консензус.

Повеќе...
 
Петок, 01 Јуни 2018 20:56    PDF Печати Е-пошта
Крај на разговорите за промена на името на државата и идентитетот на нацијата

alt

Семакедонски протест за одбрана на името на македонските заедници од Германија, Франција, Италија, Австрија

После семакедонскиот протест на македонските заедници од Германија, Швајцарија, Данска, Австрија, Франција, Италија, Австрија, Шведска, Холандија, Луксембург и Белгија на 19 мај годинава пред Европската Комисија во Брисел, македонските заедници во Европа повторно се во офанзива, алармирајќи го јавното мислење во земјите каде живеат, меѓународната заедница и Европа за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата!

ГЕРМАНИЈА

Македонската заедница во Берлин на 2 јуни организира протест за Македонија под мотото “Само сонцето е постаро од Македонија“ пред Бранденбуршката порта во Берлин во 13 часот, како поддршка на Македонците кои ќе протестираат истиот ден во 20 часот пред Владата на Македонија. Заедно во одбрана на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација! – се вели во прогласот на Македонската заедница во Берлин како јавна покана за масовно учество на Македонците во Германија!

ИТАЛИЈА

Македонската заедница во Италија на 2 јуни во 20 часот организира антивладин протест за поддршка на Македонскиот народ, во одбрана на името и идентитетот. Протестот ќе се одржи пред Македонската црква во Неиве, Италија. Да се приклучиме кон борбата за Македонија, за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата. Не пропуштајте ја можноста за спас на татковината, – се вели во јавниот повик на Македонската заедница во Италија.

ФРАНЦИЈА

Македонската заедница во Франција на 2 јуни во 14 часот на Place Trocadero во Париз организира протест под мотото “Нашето име е Република Македонија“. Ги каниме Македонците во Франција да го споделат единството во одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата. Потребни сме и’ на татковината за спас на Републиката, – се вели во соопштението на Македонската заедница во Франција.

АВСТРИЈА

Македонската заедница во Австрија организира мирен протест на 2 јуни во 13 часот пред зградата на Обединетите Нации во Виена 22, Wagramerstr 5, за одбрана на правата и слободите на Македонците во светот! Почитувани браќа и сестри Македонци и покрај сите разлики меѓу нас Македонците, и во татковината и во светот, Ве повикуваме на семакедонско помирување и обединување за одбрана на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација, затоа што силата е во единството! Ве повикуваме на одбрана на унитарноста и државноста на Македонија! Ве повикуваме на одбрана на македонскиот јазичен простор за интегритетот и суверенитетот на Република Македонија! – се вели во јавниот проглас на Македонската заедница во Австрија. Подетални информации може да се добијат кај Гоце Анѓелкоски, мобилен 06764204401.

СЕМАКЕДОНСКИ БАРАЊА

Македонците во Европа бараат: Безусловен крај на разговорите за промена на името на државата и идентитетот на нацијата; Безусловно продолжување на членството во Обединетите Нации и во сите меѓународни организации под државното име Македонија; Отфрлање на Законот за употреба на јазиците; Поништување на Договорот Заев-Борисов за промена на историјата на Македонскиот народ; Помилување на сите притворени и затворени во врска со настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година; и итно помилување на Едмонд Темелко.

Македонците во Европа и во светот бараат Претседателот на Републиката да достави: (1) Нота до Генералниот секретар на Обединетите Нации со која огласува безусловен крај на разговорите за разликата во врска со државното име со Владата во Атина и изразува благодарност на специјалниот пратеник Метју Нимиц за досегашниот ангажман, и (2) Резолуција до Генералното Собрание за продолжување на членството во Организацијата на Обединетите Нации и сите меѓународни организации под државното име Македонија, со можност за употреба на уставната додавка “Република“ како јасна разлика од истоимената северна провинција во Грција и југо-западна провинција во Бугарија (соодветно на ирската формула: Република Ирска и Обединето Кралство Велика Британија и Северна Ирска), без латинична транскрипција на Македонскиот јазик (Republika Makedonija) туку на англиски јазик Republic of Macedonia, со меѓународниот код МК односно МКД и нотификација на Македонците и Македонскиот јазик на англиски јазик Macedonians и Macedonian language, независно од историските хипотеки на Балканските војни 1912-1913 година – окупацијата врз Македонија и геноцидот врз Македонскиот народ кои се’ уште траат до денес!

Македонците во Европа отфрлаат пристапување на Македонија во сојуз со Европската Унија и НАТО Алијансата поради антимакедонизмот на Грција и Бугарија, грчкиот и бугарскиот геноцид врз Македонскиот народ, наци-фашистичкото барање на Грција за промена на името на државата Македонија и наци-фашистичкото барање на Бугарија за промена на јазикот, културата и историјата на Македонскиот народ, како вредност за солидарност на Брисел и Стразбур со Атина и Софија!

ЕУ и НАТО не се достојни за промена на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација! Македонците во Европа отфрлаат референдум, ратификација на меѓународен договор и промена на Уставот со цел промена на името на државата и идентитетот на нацијата! Светскиот Македонски Конгрес упатува јавен повик до Македонците во Европа за масовно учество на протестите на 2 јуни во организација на македонските заедници!

Превземено од:

http://vesnik-ilinden.com/semakedonski-protest-za-odbrana-na-imeto-na-makedonskite-zaednitsi-od-germanija-frantsija-italija-avstrija/

 
Петок, 01 Јуни 2018 08:47    PDF Печати Е-пошта
Патот кон НАТО и ЕУ не треба да биде проследен со трескање врата пред носот на Русија

alt

Бугарите трчаат на бацирака кај Путин

Повеќе...
 
Четврток, 31 Мај 2018 18:54    PDF Печати Е-пошта
Целиот процес наликува на личен договор меѓу премиерот Заев и премиерот Ципрас

Ivanov 2

Целиот процес наликува на личен договор меѓу премиерот Заев и премиерот Ципрас

Повеќе...
 
Четврток, 31 Мај 2018 12:35    PDF Печати Е-пошта
Република Македонија Ерга Омнес

OMD

Република Македонија Ерга Омнес

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ ги отвораат своите врати за граѓаните и нивните идеи и проекти

Денес сабота и утре недела 3 и 4 како и 10 и 11 Декември од 11 до 14 часот градоначалниците на ВМРО-...

Историја

News image

Скокам од радост кога ја гледам вашата љубов спрема нашиот мајчин јазик

Со задоволство го прочитав вашето пријателско писмо и со голема радост разбрав за Вашите благородни ...

Иселеници

News image

ДОАЃАЊЕТО НА ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА (31)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ИЗРАЕЛ И МАКЕДОНИЈА“ НА СЛАВЕ КАТИ...

Култура и туризам

News image

Охридска книжевна школа

Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската книжевна школа формирана во 886 годи...

Фељтон

News image

МАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВИ ВО ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ВО САД (27)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ВТОР ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.